Založ si blog

Putin Putin a moja konšpirácia. Čo nám hovorí jeho meno?

 

 

Hodne dávno mi napadlo, že meno prezidenta Vladimíra Putina je výrečné. A aj v našich končinách počuť občas nomen est omen. Vo voľnom preklade to znamená asi toľko, ako že meno je znamenie. Rečníci to použijú občas, keď chcú doplniť pre chápanie výkladu podporný „argument“, že aj menom je to povedané. A vedia to použiť pri mene osoby či mesta alebo miesta. Občas to aj skutočne pasuje.

 

Už som si vypočul mnoho príkladov na to, čo prinesie pre náš život človek s takým či onakým menom, znamením či znamienkom, alebo aj čo prinesie pre spoločnosť či celý svet. Nikdy som sa nad tým nezamýšľal. Až teraz, teda už dávnejšie.

 

Keďže počúvam čo všetko na nás chrlia naše média, často pri mene nám aj ozrejmia čo to meno znamená a aj obšírne doplnia poslaním či inými predpokladmi nositeľa tohto mena, zamyslel som sa nad menom, priezviskom Putin. A nielen nad priezviskom. On sa po svojich predkoch volá Vladimír Vladimírovič Putin. A aj neformálne aj formálne ho spolupracovníci a priatelia oslovujú či titulujú, keď o ňom hovoria nepriamo, menom Vladimír Vladimírovič.

 

Meno Vladimír podľa výkladu mien je zložené akoby z dvoch slov a znamená niečo ako vládni svetu, resp. buď silný vládca (vlaď – vládni!, buď silný!, a mír – slovanský svet). A nielen to.

 

Pán prezident Putin, je násobný Vladimír. On je Vladimír Vladimírovič. Teda môžeme predpokladať, že sa usilovne bude snažiť byť statočným a pravým nositeľom tohto mena. A to stále ešte nie je všetko.

 

Puť (Путь) – v ruskom jazyku (podľa správnej výslovnosti) znamená cesta. Put (teda bez mäkčeňa) je pomocným spojivom pre výraz dať, daj. Teda asi toľko ako nech je tak. Môžeme pripojiť to „naše“, západné in a dostaneme sa k vidine významu: cesta je in. Jeho cesta je in.

Alebo v spojení s jeho menom, Vladimír Vladimírovič, jeho poslanie je in.

Vládni svetu, aspoň veľkej, rozľahlej krajine a veď ju po svojej, správnej (in) ceste.

 

Nuž je to podľa výkladov významu mien veľmi veľké poslanie. A nie jednoduché. Dokonca mi napadá, či „filozofi“ a „vedci“ živiaci sa rečami a vysvetľovaniami významu mien nezaspali, že na nás čosi v tomto duchu nevychrlili zo spomínaných naši médií. Mohli sa do ľubovôle nefantazírovať.

Ale, ušlo im to.

Alebo: Ušlo nám to?

Reforma školstva – Školstvo otvorené a praktizujúce

16.02.2024

Školstvo sa v dnešnej dobe dostalo do nezávideniahodnej situácie. Napredovanie svetového hospodárstva sa šinie obrovskou rýchlosťou do neznáma, pričom hlavná je čo najvyššia rýchlosť. A žiadna prestávka či dovolenka. A v takejto situácií sa od školstva očakáva, že pripraví absolventov na všetko to neznáme, do čoho sa hospodársky svet rúti. [...]

Neopíjajte sa rohlíkom

13.02.2024

Reč je o Číne. Európa, vďaka manažmentu Bruselskej EÚ, stráca konkurencieschopnosť, stráca Európanov, ktorých chce nahradiť imigrantami, stráca mocenské pozície a stráca autoritu, honor aj kredit. Stáva sa poskokom a vykonávateľom číchsi príkazov a tají čích. Nakupuje nezmyselné počty vakcín neurčitých zdravotných/ochranných vlastností akoby [...]

Premlčacie lehoty a treťotriedna herečka. Veľa kriku pre nič?

10.02.2024

No to bola dráma. Vo štvrtok večer 8. februára. Dve hodiny. No hrôza. Ja som to však videl a vidím ináč. Ad opozícia: Načo sú komusi nekonečné premlčacie lehoty, keď skutok nechce oznámiť?? A o tomto celom bolo toto divadelné predstavenie aj s treťotriednou herečkou Holečkovou. Lebo desať rokov je aj jej málo. Pýtam sa však celkom [...]

parlamentné voľby 2023, voliči, Žilina, volebná miestnosť, urna

Zdravý rozum, Svetlo či Jednotní Slovania. Na Slovensku chce vzniknúť osem nových politických strán

25.02.2024 22:34

Na Slovensku funguje vyše 160 politických strán a hnutí, z toho vyše 100 je v likvidácii.

Republika / Milan Uhrík /

Hnutie Republika si na sneme opätovne zvolilo za predsedu Milana Uhríka

25.02.2024 22:08

Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb.

Izrael, Gaza

Netanjahu: Izrael bude po zásahu v Rafahu niekoľko týždňov od úplného víťazstva

25.02.2024 21:27

Izraelský premiér uviedol, že žiadna dohoda ofenzíve v meste Rafah nezabráni.

Srbsko, Kosovo, Aleksandar Vučič

Chorvátsky šéf diplomacie označil srbského prezidenta Vučiča za bábku Ruska. Belehrad protestuje

25.02.2024 21:09

Ide o najnovší spor medzi susednými krajinami, medzi ktorými panuje napätie po väčšinu času od krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 627354x
Priemerná čítanosť článkov: 2852x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy