Založ si blog

Tunelári – hlavní tvorcovia HDP?

 

 

Aj v našich správach sa už objavili konštatovania, že HDP Ruska za rok 2022, napriek našim proroctvám a snahám a naprieky sankciám, namiesto poklesu o cca – 20 %, stúpol o cca 2,5 %. No strašné! Ešte aj inflácia v Rusku sa pohybuje pod úrovňou 4,0 %, teda nižšie ako u všetkých múdrych a vyspelých. Kde jen leberálni soudruzi udelali chybu?

 

Po zavedení sankcií Rusko stratilo možnosť kupovať mnohé dôležité tovary a služby zo Západu a stratilo možnosť predávať drvivú väčšinu surovín a služieb Západu. Zároveň z Ruska postupne odišli mnohé západné aj prozápadné spoločnosti, aby ruskú ekonomiku položili na kolena. Celý letecký trh a priemysel je vzájomne izolovaný. Stanovili sa nízke ceny na ruské suroviny, ktoré ešte bolo a je možné predávať. Presne podľa plánu. Spomenú si ešte sankcionisti, že US dolár mal stáť 200 rubľov?

 

Nuž ale stalo sa čosi iné. Rusko po zavedení sankcií pokračovalo v tom čo mohlo, čo malo k dispozícii. Predpokladám, že ani nevymysleli strojček na peniaze. Ale ťažili a predávali suroviny podľa svojich technologických a obchodných možností, opäť spúšťali výrobné programy pre ruskú spoločnosť. Možno zistili aj také „novinky“, že práčka domácej výroby a ceny perie rovnako ako tá zahraničná za svetové ceny, že chladnička najsvetovejšej úrovne chladí rovnako ako tá z Minska, že obložená žemľa chutí rovnako ako hamburger a že Lada vás dovezie na rovnakú adresu ako Volvo. Ktohovie, čo všetko ešte zistili.

 

A teraz, po zrátaní príjmov a výdavkov zisťujú, že na predaji menšieho množstva surovín za nižšie ceny ako pred sankciami zarobili oveľa viac ako vtedy. Sakra! V Rusku totiž ťažili a predávali suroviny, aj ropu a plyn, aj do zahraničia, z viac ako jednej tretiny západné spoločnosti. Z viac ako jednej tretiny aj ruským spotrebiteľom predávali ruské aj neruské výrobky a služby západné firmy. A zrazu nič.

 

Lebo teraz takmer všetky produkty Rusku i zahraničiu predávajú firmy ruské. Toto leberálni soudruzi vo svojich analýzach nevideli. Toto ani vidieť nesmú, lebo by priznali, že cestou zahraničných investícií dochádza k výraznému tunelovaniu štátu. K tunelovaniu pracovnej sily, k tunelovaniu vlastných investícií pre ďalší rozvoj, k tunelovaniu príjmov štátneho rozpočtu krajiny, do ktorej smerujú investície.

 

Rusi postupne zisťujú, že západní investori boli zároveň aj západní tunelári. Že západné investície boli pre Rusko šialene drahé a vďaka aktuálnej skúsenosti už Rusko na svoj trh možno nikdy nepripustí spoločnosti, ktorých „matky“ sídlia na Západe. Rusi teraz, vďaka sankciám zrátavajú, o koľko mohla byť dnes ich životná úroveň vyššia, keby sa na západnú „kolegialitu“, „korektnosť“ a „pomoc“ nespoliehali.

 

Z dôvodu situácie okolo Ukrajiny, svet dnes smeruje k novým poznatkom o hospodárskej spolupráci medzi krajinami, o vážnosti medzinárodných zmlúv a ich dodržiavania, o význame ich slávnostného podpisovania, o bezpečnosti pre všetkých, o korektnosti sľubov a slov niektorých politikov, o význame a cene pravdy a o mnohých ďalších reáliách doby.

 

Bol by som nesmierne rád, keby sa z týchto procesov dokázalo poučiť aj Slovensko. Ale naozaj mám pochybnosti, či to dokáže.

Danko chce rokovať o fungovaní koalície? Bravó!

09.04.2024

Na tlačovej besede SNS odznelo: „… sme pripravení rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa zásadne mení politická mapa“. https://www.youtube.com/watch?v=c0BnrJU8uEs od 2,00 min. Musím otvorene pochváliť pána Danka, že chce rokovať o podmienkach ďalšej spolupráce koalície, čo jasne dokazuje, že si plne uvedomil svoj [...]

Nechoďte hneď do Česka, pán prezident

08.04.2024

Nechoďte tam na potvrdenie formálneho priateľstva, ani na predvedenie existujúceho pokrytectva. Áno, netreba si zatvárať oči ani pred pokrytectvom. Na českej strane sme mali možnosť vidieť neskrývané snahy o zasahovanie do politického vývoja na Slovensku, čo by sme mali rázne odmietnuť. Aspoň do chvíle, kým opäť vytvoríme spoločný štát. Lebo ten [...]

Sklamaní a nespokojní? Pozrite sa do zrkadla a nekňučte!

07.04.2024

Vraj pán Peter Pellegrini a jeho štáb strašili voličov vojnou a stavili kampaň na šírení strachu ako vhodnej motivácie voličov a urobili z pána Korčoka kandidáta vojny a vojnového štváča. Že oklamali takto voličov a preto pán Pellegrini vyhral. Nuž verím, že ste sklamaní, ale mýlite sa a klamete ako počas celej tejto kampane. Iba to nesmiete kvôli [...]

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

trump. súd

Muž, ktorý sa zapálil pri súdnej sieni počas procesu s Trumpom, zomrel

20.04.2024 10:37

Muž, údajne zo štátu Florida, rozdával podľa svedkov v parku letáky obsahujúce konšpiračné teórie.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 230
Celková čítanosť: 654275x
Priemerná čítanosť článkov: 2845x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy