Založ si blog

Tunelári – hlavní tvorcovia HDP?

 

 

Aj v našich správach sa už objavili konštatovania, že HDP Ruska za rok 2022, napriek našim proroctvám a snahám a naprieky sankciám, namiesto poklesu o cca – 20 %, stúpol o cca 2,5 %. No strašné! Ešte aj inflácia v Rusku sa pohybuje pod úrovňou 4,0 %, teda nižšie ako u všetkých múdrych a vyspelých. Kde jen leberálni soudruzi udelali chybu?

 

Po zavedení sankcií Rusko stratilo možnosť kupovať mnohé dôležité tovary a služby zo Západu a stratilo možnosť predávať drvivú väčšinu surovín a služieb Západu. Zároveň z Ruska postupne odišli mnohé západné aj prozápadné spoločnosti, aby ruskú ekonomiku položili na kolena. Celý letecký trh a priemysel je vzájomne izolovaný. Stanovili sa nízke ceny na ruské suroviny, ktoré ešte bolo a je možné predávať. Presne podľa plánu. Spomenú si ešte sankcionisti, že US dolár mal stáť 200 rubľov?

 

Nuž ale stalo sa čosi iné. Rusko po zavedení sankcií pokračovalo v tom čo mohlo, čo malo k dispozícii. Predpokladám, že ani nevymysleli strojček na peniaze. Ale ťažili a predávali suroviny podľa svojich technologických a obchodných možností, opäť spúšťali výrobné programy pre ruskú spoločnosť. Možno zistili aj také „novinky“, že práčka domácej výroby a ceny perie rovnako ako tá zahraničná za svetové ceny, že chladnička najsvetovejšej úrovne chladí rovnako ako tá z Minska, že obložená žemľa chutí rovnako ako hamburger a že Lada vás dovezie na rovnakú adresu ako Volvo. Ktohovie, čo všetko ešte zistili.

 

A teraz, po zrátaní príjmov a výdavkov zisťujú, že na predaji menšieho množstva surovín za nižšie ceny ako pred sankciami zarobili oveľa viac ako vtedy. Sakra! V Rusku totiž ťažili a predávali suroviny, aj ropu a plyn, aj do zahraničia, z viac ako jednej tretiny západné spoločnosti. Z viac ako jednej tretiny aj ruským spotrebiteľom predávali ruské aj neruské výrobky a služby západné firmy. A zrazu nič.

 

Lebo teraz takmer všetky produkty Rusku i zahraničiu predávajú firmy ruské. Toto leberálni soudruzi vo svojich analýzach nevideli. Toto ani vidieť nesmú, lebo by priznali, že cestou zahraničných investícií dochádza k výraznému tunelovaniu štátu. K tunelovaniu pracovnej sily, k tunelovaniu vlastných investícií pre ďalší rozvoj, k tunelovaniu príjmov štátneho rozpočtu krajiny, do ktorej smerujú investície.

 

Rusi postupne zisťujú, že západní investori boli zároveň aj západní tunelári. Že západné investície boli pre Rusko šialene drahé a vďaka aktuálnej skúsenosti už Rusko na svoj trh možno nikdy nepripustí spoločnosti, ktorých „matky“ sídlia na Západe. Rusi teraz, vďaka sankciám zrátavajú, o koľko mohla byť dnes ich životná úroveň vyššia, keby sa na západnú „kolegialitu“, „korektnosť“ a „pomoc“ nespoliehali.

 

Z dôvodu situácie okolo Ukrajiny, svet dnes smeruje k novým poznatkom o hospodárskej spolupráci medzi krajinami, o vážnosti medzinárodných zmlúv a ich dodržiavania, o význame ich slávnostného podpisovania, o bezpečnosti pre všetkých, o korektnosti sľubov a slov niektorých politikov, o význame a cene pravdy a o mnohých ďalších reáliách doby.

 

Bol by som nesmierne rád, keby sa z týchto procesov dokázalo poučiť aj Slovensko. Ale naozaj mám pochybnosti, či to dokáže.

Potrebujeme 15 verejnoprávnych kanálov?

26.05.2023

V poslednom čase sme si vypočuli politické a poslanecké info, koľko potrebuje verejnoprávna RTVS peňazí, aby funkcionári, zamestnanci a ich kamaráti boli spokojní. Vraj pevnú čiastku HDP. Mali by myslieť výdavkov štátneho rozpočtu, nie HDP. Pretože HDP ani jeho časť sa nedá prideliť. Nikomu. Ale o tom inokedy. Každopádne, verejnoprávne cítiaci [...]

Slovensko je vo vojne proti Rusku. A nie je to prvýkrát.

17.05.2023

Neopieram sa o žiadne nepochopiteľné „argumenty“ anonymizovaných právnikov. Vychádzam z reality, ktorú nám servírujú naši predstavitelia. A predstavitelia slovenského štátu či republiky sa v krízových situáciách vždy postavili na nesprávnu stranu. Aj preto kričia, že stoja na správnej strane. Asi v očakávaní, že toľkokrát opakovaná lož sa [...]

Adopcie detí komunitou LGBT plus celá abeceda

23.04.2023

Do omrzenia sa opakujú požiadavky politických predstaviteľov homosexuálov o adopcii detí nimi, bez ktorej legislatívnej úpravy „nevedia“ a nie sú schopní žiť. A sú ohrozovaní na vlastnej bezpečnosti. Nuž odtiaľ potiaľ. Existuje, myslím že jednoduchá možnosť, legislatívne upraviť spolužitie (aj „rozchody“) homosexuálnych partnerov pod názvom [...]

Róbert Vass

Prezident Globsecu Vass: O budúcnosti Západu sa rozhoduje v strednej a východnej Európe

29.05.2023 14:09

Členské krajiny EÚ a NATO podľa Vassa prelomili dlhodobé tabu dodávkami zbraní Ukrajine, aby sa mohla brániť.

Eduard Heger

Informácia o snahe Ruska zmanipulovať voľby bola Hegerovi známa

29.05.2023 13:49

Konkrétny občan mal dostať finančnú odmenu na manipuláciu volieb v prospech strany Smer.

Čaputová, Globsec

Čaputová na Globsecu: Čas aj pravda sú na strane demokracie

29.05.2023 13:20

V Bratislave sa začala medzinárodná konferencia Globsec, ktorej témou bude najmä vojna na Ukrajine.

František Mikloško, miklosko kdh

František Mikloško: Slovenská politika sa rozpadá, musíme to zastaviť

29.05.2023 13:19

Z toho, ako si konzervativizmus uzurpovali extrémisti, má strach.