Založ si blog

Titanic s poodhrnutou záclonou

 

 

Pozreli sme si s manželkou tento veľmi úspešný film, ktorý mnohí z vás poznajú. Film opisujúci príbeh prvej plavby, ktorá sa stala zároveň aj poslednou pre túto loď. Aj pre mnohých cestujúcich. Celkom okolo 1 450 ľudí, ktorí tam vtedy zomreli.

 

Film naozaj poctivo spracovaný všetkými zúčastnenými. Od autora námetu, scenára, tvorcov hudby, obrazových aj zvukových efektov, všetkých hercov až po režiséra. Skvelé.

 

Film sa pre mňa zmenil, keď kapelník na lodi sa rozlúčil so svojou kapelou a sám začal hrať. Nato sa členovia kapely otočili, vrátili sa, opäť vybrali nástroje a pridali sa k svojmu primášovi a hrali spolu s ním. Zmena filmu bola v tom, že manželka začala spievať a intonovať spolu s hudbou.

 

Čože, ty to vari poznáš? – pýtam sa prekvapený. „Ale áno. To je známa pesnička“. Text, ktorý zaznel v podaní manželky bol: Blíž Bože môj, len k Tebe blíž. Zmiluj sa nad nami Pane a Bože náš.

 

Bol som ohúrený. Najprv tým, že v tomto skvelom veľkofilme znie hudba, ktorá nás akoby spájala so vzdialeným svetom, vzdialenými a neznámymi ľuďmi, hudba, akoby aj naša, ktorú aj my poznáme. Teda niektorí z nás. Napĺňalo ma to radosťou aj pýchou z toho, že sme si takí blízky s tak veľmi vzdialenými ľuďmi. Pýchou že sme „in“. Teda obyvatelia Slovenska.

 

A potom som bol ohúrený znovu, keď manželka doplnila: „to je pohrebná pesnička. Hrá sa a spieva na pohreboch“. Zmohol som sa iba na: to vážne?

 

Po tomto domácom poučení, som oveľa lepšie vnímal to čo vidím. Táto filmová epizóda sa stala pre mňa oveľa výrečnejšia, oveľa obsiahlejšia. Stala sa epizódou, ktorá odkryla videnie všetkého čo ešte nasledovalo. Epizódou, ktorá ešte viac umocnila už aj tak silný zážitok. Dovtedy „hudobná kreácia“ sa zmenila na „posolstvo autora“. A prispela k vážnemu zamysleniu. K zamysleniu nad tým, či aj dnes vidíme dostatočne presne to čo sa odohráva pred našimi očami, pred našou mysľou.

 

Zrazu to už pre mňa nebolo znázornenie toho, že kapela hrá aj keď loď sa potápa. Bola to ukážka toho, že mnohí, vrátane mňa, nespoznali, neporozumeli tomu čo im život, práve teraz hovorí. Pozerajú, počujú a nevidia a nerozumejú. Týmto domácim poučením sa mi veľmi poodhrnuli záclony pri pohľade na sledovaný dej. Ďakujem Evka. Len sa zamýšľam, koľko takých podstatných napomenutí som už prepásol.

 

A či nekráčame aj v dnešných časoch do situácie, ktorá je úplne iná, než sa nazdávame pri počúvaní pochvál, ubezpečení a stanovísk, doplnených o tóny sprievodných ceremónii. O tóny sprievodnej hudby, ktorej odkaz je možno iný, možno aj opačný, než v našich predstavách, či v predstavách nám servírovaných. Ba aj vnucovaných. Len preto, že toho vieme či poznáme tak málo. Málo, lebo sme denne zahŕňaní až zavalení neužitočným balastom a na poznatky súce pre život nám nezostáva čas.

 

Napadá mi, že by bolo úžasné mať vždy pri sebe niekoho, kto nám pomôže radou, pomocou či poučením. Kiež by nám to bolo dožičené. Lebo nielen, že som uvidel vo filme to čo dovtedy nie, ale od vtedy prechovávam ešte väčšiu vďaku a rešpekt voči všetkým tvorcom tohto skvelého diela. Prajem vám, aby ste vždy mali pri sebe kohosi, kto vám pomôže radou,  poučením či len takým poodhrnutím záclon.

 

 

Danko chce rokovať o fungovaní koalície? Bravó!

09.04.2024

Na tlačovej besede SNS odznelo: „… sme pripravení rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa zásadne mení politická mapa“. https://www.youtube.com/watch?v=c0BnrJU8uEs od 2,00 min. Musím otvorene pochváliť pána Danka, že chce rokovať o podmienkach ďalšej spolupráce koalície, čo jasne dokazuje, že si plne uvedomil svoj [...]

Nechoďte hneď do Česka, pán prezident

08.04.2024

Nechoďte tam na potvrdenie formálneho priateľstva, ani na predvedenie existujúceho pokrytectva. Áno, netreba si zatvárať oči ani pred pokrytectvom. Na českej strane sme mali možnosť vidieť neskrývané snahy o zasahovanie do politického vývoja na Slovensku, čo by sme mali rázne odmietnuť. Aspoň do chvíle, kým opäť vytvoríme spoločný štát. Lebo ten [...]

Sklamaní a nespokojní? Pozrite sa do zrkadla a nekňučte!

07.04.2024

Vraj pán Peter Pellegrini a jeho štáb strašili voličov vojnou a stavili kampaň na šírení strachu ako vhodnej motivácie voličov a urobili z pána Korčoka kandidáta vojny a vojnového štváča. Že oklamali takto voličov a preto pán Pellegrini vyhral. Nuž verím, že ste sklamaní, ale mýlite sa a klamete ako počas celej tejto kampane. Iba to nesmiete kvôli [...]

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

trump. súd

Muž, ktorý sa zapálil pri súdnej sieni počas procesu s Trumpom, zomrel

20.04.2024 10:37

Muž, údajne zo štátu Florida, rozdával podľa svedkov v parku letáky obsahujúce konšpiračné teórie.

North Korea tensions balistické strely test

Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

20.04.2024 09:47

KĽDR tiež vykonala skúšobný štart protilietadlovej rakety nového typu "Pyoljji-1-2" v Západnom mori.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 230
Celková čítanosť: 654254x
Priemerná čítanosť článkov: 2845x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy