Založ si blog

Chceme mier? Kto nám to dosvedčí?

 

Sme svedkami diametrálne odlišných postojov sveta v otázkach bezpečnosti. Jedni krajiny pociťujú obavu o svoju bezpečnosť aj päť tisíc kilometrov od svojich hraníc, iná má prijímať fakt, že dvesto kilometrov od jej hranice nepriateľská mocnosť rozmiestňuje a sústreďuje svoju armádu a zbrane, a že je to OK.

 

Viem, že „blogovania“ o týchto vzťahoch sú bezvýznamné. Významným sa ale môže stať fakt, keď jedna krajina označí počínanie tej druhej za prípravu útoku, za prípravu vojny. Vojny, ktorá sa začne bez vypovedania. A zavedie odvetné opatrenia. Zdá sa, že dnes nie je svet ďaleko od takýchto krokov.

 

Pred vyše tridsiatimi rokmi sme boli svedkami obrannej doktríny USA, v ktorej USA deklarovali, že krajina v rámci obrany pred blížiacou sa hrozbou, môže použiť na svoju obranu „preventívny jadrový úder“. To znamená, že krajina si osvojila právo použiť atómový útok, ako obranu pred blížiacou sa aj len možnou hrozbou.

 

Neviem ako bezpečne sa budeme cítiť, keď jedna krajina si dnes osvojí takýto postoj a tento nástroj obrany svojej bezpečnosti. A označí počínanie tej druhej krajiny za prípravu vojny. A v rámci obrany príjme napríklad rovnakú doktrínu o oprávnenosti preventívneho jadrového úderu.

 

Ako vtedy budeme posudzovať kroky našej vlastnej obrany? Robíme to čo treba, aby nik k takémuto rozhodnutiu nedospel? Aspoň nie aj našim pričinením? Robia to naši spojenci? Dosvedčí nám niektorý náš konkrétny a zreteľný počin, že sme boli, a že sme proti takémuto vývoju?

 

História nám dosvedčí, že všetky vojny boli zapríčinené potrebou obrany. Nik sa nikdy neodprezentoval, že chce vojnu. Že chce rabovať cudzí majetok, že hodlá vraždiť obyvateľstvo inej krajiny, že si chce podmaniť a ovládnuť cudziu krajinu. Všetci sa chceli iba brániť. Pred cudzími hrozbami, pred nespravodlivosťou, pred útlakom. Všetci chceli bojovať za slobodu, svoju, svojho či iného národa, za právo vo svete, za spravodlivosť, za Boha, za cirkev … Aj v Tridsať ročnej vojne, aj v napoleonských ťaženiach, aj v humanizácii Divokého západu, aj v …

 

Len aby sa nám to nezopakovalo.

 

Reforma školstva – Školstvo otvorené a praktizujúce

16.02.2024

Školstvo sa v dnešnej dobe dostalo do nezávideniahodnej situácie. Napredovanie svetového hospodárstva sa šinie obrovskou rýchlosťou do neznáma, pričom hlavná je čo najvyššia rýchlosť. A žiadna prestávka či dovolenka. A v takejto situácií sa od školstva očakáva, že pripraví absolventov na všetko to neznáme, do čoho sa hospodársky svet rúti. [...]

Neopíjajte sa rohlíkom

13.02.2024

Reč je o Číne. Európa, vďaka manažmentu Bruselskej EÚ, stráca konkurencieschopnosť, stráca Európanov, ktorých chce nahradiť imigrantami, stráca mocenské pozície a stráca autoritu, honor aj kredit. Stáva sa poskokom a vykonávateľom číchsi príkazov a tají čích. Nakupuje nezmyselné počty vakcín neurčitých zdravotných/ochranných vlastností akoby [...]

Premlčacie lehoty a treťotriedna herečka. Veľa kriku pre nič?

10.02.2024

No to bola dráma. Vo štvrtok večer 8. februára. Dve hodiny. No hrôza. Ja som to však videl a vidím ináč. Ad opozícia: Načo sú komusi nekonečné premlčacie lehoty, keď skutok nechce oznámiť?? A o tomto celom bolo toto divadelné predstavenie aj s treťotriednou herečkou Holečkovou. Lebo desať rokov je aj jej málo. Pýtam sa však celkom [...]

parlamentné voľby 2023, voliči, Žilina, volebná miestnosť, urna

Zdravý rozum, Svetlo či Jednotní Slovania. Na Slovensku chce vzniknúť osem nových politických strán

25.02.2024 22:34

Na Slovensku funguje vyše 160 politických strán a hnutí, z toho vyše 100 je v likvidácii.

Republika / Milan Uhrík /

Hnutie Republika si na sneme opätovne zvolilo za predsedu Milana Uhríka

25.02.2024 22:08

Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb.

Izrael, Gaza

Netanjahu: Izrael bude po zásahu v Rafahu niekoľko týždňov od úplného víťazstva

25.02.2024 21:27

Izraelský premiér uviedol, že žiadna dohoda ofenzíve v meste Rafah nezabráni.

Srbsko, Kosovo, Aleksandar Vučič

Chorvátsky šéf diplomacie označil srbského prezidenta Vučiča za bábku Ruska. Belehrad protestuje

25.02.2024 21:09

Ide o najnovší spor medzi susednými krajinami, medzi ktorými panuje napätie po väčšinu času od krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 627363x
Priemerná čítanosť článkov: 2852x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy