Založ si blog

Chceme mier? Kto nám to dosvedčí?

 

Sme svedkami diametrálne odlišných postojov sveta v otázkach bezpečnosti. Jedni krajiny pociťujú obavu o svoju bezpečnosť aj päť tisíc kilometrov od svojich hraníc, iná má prijímať fakt, že dvesto kilometrov od jej hranice nepriateľská mocnosť rozmiestňuje a sústreďuje svoju armádu a zbrane, a že je to OK.

 

Viem, že „blogovania“ o týchto vzťahoch sú bezvýznamné. Významným sa ale môže stať fakt, keď jedna krajina označí počínanie tej druhej za prípravu útoku, za prípravu vojny. Vojny, ktorá sa začne bez vypovedania. A zavedie odvetné opatrenia. Zdá sa, že dnes nie je svet ďaleko od takýchto krokov.

 

Pred vyše tridsiatimi rokmi sme boli svedkami obrannej doktríny USA, v ktorej USA deklarovali, že krajina v rámci obrany pred blížiacou sa hrozbou, môže použiť na svoju obranu „preventívny jadrový úder“. To znamená, že krajina si osvojila právo použiť atómový útok, ako obranu pred blížiacou sa aj len možnou hrozbou.

 

Neviem ako bezpečne sa budeme cítiť, keď jedna krajina si dnes osvojí takýto postoj a tento nástroj obrany svojej bezpečnosti. A označí počínanie tej druhej krajiny za prípravu vojny. A v rámci obrany príjme napríklad rovnakú doktrínu o oprávnenosti preventívneho jadrového úderu.

 

Ako vtedy budeme posudzovať kroky našej vlastnej obrany? Robíme to čo treba, aby nik k takémuto rozhodnutiu nedospel? Aspoň nie aj našim pričinením? Robia to naši spojenci? Dosvedčí nám niektorý náš konkrétny a zreteľný počin, že sme boli, a že sme proti takémuto vývoju?

 

História nám dosvedčí, že všetky vojny boli zapríčinené potrebou obrany. Nik sa nikdy neodprezentoval, že chce vojnu. Že chce rabovať cudzí majetok, že hodlá vraždiť obyvateľstvo inej krajiny, že si chce podmaniť a ovládnuť cudziu krajinu. Všetci sa chceli iba brániť. Pred cudzími hrozbami, pred nespravodlivosťou, pred útlakom. Všetci chceli bojovať za slobodu, svoju, svojho či iného národa, za právo vo svete, za spravodlivosť, za Boha, za cirkev … Aj v Tridsať ročnej vojne, aj v napoleonských ťaženiach, aj v humanizácii Divokého západu, aj v …

 

Len aby sa nám to nezopakovalo.

 

Nie Slovenským záujmom!

12.07.2024

Prežívame čiastočne turbulentné obdobie, keď máme možnosť sledovať príživníkov rôznych politických smerov, rôznych politických, najmä osobných záujmov. Prežívame obdobie, o ktorom až nasledujúce generácie budú písať a uvažovať, čo všetko sme prehajdákali. Najväčšie huby či papule dnešných dní robia všetko preto, aby nepriateľstvo medzi [...]

Čas vodcov svorky

27.06.2024

V chotároch niekoľkých obcí v našom malom okrese sa zhromaždila neveľká svorka psov. Veľkých vlčiakov, miešancov, ale aj krpatých čivav. Svorku tvorili spočiatku najmohutnejšie psy. Všetci jedinci voči nej prechovávali radšej rešpekt. Prevažne nechcený, ale čo v takej situácii? Tri či štyri čivavy sa ku svorke pridali neskôr. Prišli o svojho pána [...]

Peniaze pre Starobince a Domy opatrovateľských služieb

25.06.2024

dôkladné či úplné majetkové priznanie k žiadosti o priznanie dôchodku od Sociálnej poisťovne prednostný podiel Starobinca, Domu opatrovateľskej služby na dedičstve o zameškané platby opatrovaného seniora Tento jednoduchý a priamočiary krok výrazne zmení „neschopnosť“ platiť za služby Domova pre seniorov. Neschopnosť samotného seniora aj jeho [...]

Podhájska, kúpalisko

Na kúpaliskách si treba dávať pozor na 'vreckárov', upozorňuje polícia

20.07.2024 14:57

Nepozornosť návštevníkov kúpalísk využívajú na páchanie trestnej činnosti i takzvaní vreckári.

internet výpadok microsoft letisko

Najhorší výpadok IT systémov v histórii: Kto zaplatí škody, ktoré napáchal?

20.07.2024 14:22

Postihnuté bolo veľké množstvo odvetví, od leteckých spoločností po finančné služby.

Chán Júnis / Hamas / Palestína / Gaza /

V Gaze pri útokoch Izraela za posledný deň zahynulo 37 ľudí, uvádzajú tamojšie úrady

20.07.2024 14:14, aktualizované: 14:26

Počet obetí z radov Palestínčanov sa po deviatich mesiacoch izraelskej vojenskej ofenzívy blíži k 39-tisíc.

Grécko-požiare-búrky-výstraha

Grécko sužuje vlna horúčav: Blesky zabíjali dobytok a spôsobili požiare

20.07.2024 13:55

V oblasti viac na sever, blízko gréckeho mesta Florina, uhynulo v dôsledku úderov bleskov dovedna deväť kusov hovädzieho dobytka.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 247
Celková čítanosť: 697374x
Priemerná čítanosť článkov: 2823x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy