Už viackrát sa to opakovalo a je to aktuálne aj dnes, že bola zistená vtáčia chrípka v konkrétnom chove a tento bude zlikvidovaný. Zakaždým ide o desaťtisícové počty kusov hydiny.
V tejto súvislosti ma zamestnáva otázka: Čo s voľne žijúcimi infikovanými poľovnými vtákmi? Kto ich a ako lieči? Alebo to nie je nutné?
Veď medzi voľne žijúce aj chované poľovné vtáky patria aj kačica divá, bažant poľovný, holub hrivnák, jarabica poľná, kuropta horská, morka divá, jariabok hôrny, hrdlička záhradná, hus divá, sluka lesná a viaceré ďalšie (viac pod linkom pernatá zver). Táto pernatá zver požíva obdobia ochrany, keď ich lov nie je možný, ale aj lovné termíny, keď lov možný je.
To znamená, že tieto voľne žijúce vtáky sa môžu dostať do jedálnička ľudí. Ako sú tieto vtáky „riešené“? Ako sa oni liečia? Prečo v hospodársky významných chovoch je nutná totálna likvidácia a vo voľnej prírode žiadna? Vo voľnej prírode to funguje ináč?
Prečo je nutné chrániť hydinu pred kontaktom s voľne žijúcimi vtákmi? Lebo predstavujú hrozbu? Ako sú teda liečené tieto vtáky? Prezradí odborník či znalec problematiky? Prečo musia hynúť tisíce kusov hospodársky užitočnej hydiny? Ako sme chránení pred chorou pernatou poľovnou zverou?
Dobré otázky, na ktoré je táto odpoveď: keď... ...
Celá debata | RSS tejto debaty