Založ si blog

Putin Putin a moja konšpirácia. Čo nám hovorí jeho meno?

 

 

Hodne dávno mi napadlo, že meno prezidenta Vladimíra Putina je výrečné. A aj v našich končinách počuť občas nomen est omen. Vo voľnom preklade to znamená asi toľko, ako že meno je znamenie. Rečníci to použijú občas, keď chcú doplniť pre chápanie výkladu podporný „argument“, že aj menom je to povedané. A vedia to použiť pri mene osoby či mesta alebo miesta. Občas to aj skutočne pasuje.

 

Už som si vypočul mnoho príkladov na to, čo prinesie pre náš život človek s takým či onakým menom, znamením či znamienkom, alebo aj čo prinesie pre spoločnosť či celý svet. Nikdy som sa nad tým nezamýšľal. Až teraz, teda už dávnejšie.

 

Keďže počúvam čo všetko na nás chrlia naše média, často pri mene nám aj ozrejmia čo to meno znamená a aj obšírne doplnia poslaním či inými predpokladmi nositeľa tohto mena, zamyslel som sa nad menom, priezviskom Putin. A nielen nad priezviskom. On sa po svojich predkoch volá Vladimír Vladimírovič Putin. A aj neformálne aj formálne ho spolupracovníci a priatelia oslovujú či titulujú, keď o ňom hovoria nepriamo, menom Vladimír Vladimírovič.

 

Meno Vladimír podľa výkladu mien je zložené akoby z dvoch slov a znamená niečo ako vládni svetu, resp. buď silný vládca (vlaď – vládni!, buď silný!, a mír – slovanský svet). A nielen to.

 

Pán prezident Putin, je násobný Vladimír. On je Vladimír Vladimírovič. Teda môžeme predpokladať, že sa usilovne bude snažiť byť statočným a pravým nositeľom tohto mena. A to stále ešte nie je všetko.

 

Puť (Путь) – v ruskom jazyku (podľa správnej výslovnosti) znamená cesta. Put (teda bez mäkčeňa) je pomocným spojivom pre výraz dať, daj. Teda asi toľko ako nech je tak. Môžeme pripojiť to „naše“, západné in a dostaneme sa k vidine významu: cesta je in. Jeho cesta je in.

Alebo v spojení s jeho menom, Vladimír Vladimírovič, jeho poslanie je in.

Vládni svetu, aspoň veľkej, rozľahlej krajine a veď ju po svojej, správnej (in) ceste.

 

Nuž je to podľa výkladov významu mien veľmi veľké poslanie. A nie jednoduché. Dokonca mi napadá, či „filozofi“ a „vedci“ živiaci sa rečami a vysvetľovaniami významu mien nezaspali, že na nás čosi v tomto duchu nevychrlili zo spomínaných naši médií. Mohli sa do ľubovôle nefantazírovať.

Ale, ušlo im to.

Alebo: Ušlo nám to?

Vojna je škola. Na nezaplatenie. Len „nadobudnuté vedomosti“ sa akosi tratia a zahmlievajú.

25.09.2023

Áno, nepáči sa mi takéto pomenovanie. Ale: Až vojna ukázala, v doterajšom neprehlušiteľnom bľabote o mieri a spoločenskom napredovaní a medzinárodnej spolupráci, že v skutočnosti je svet po celý čas pripravovaný a hnaný do vojny a do cezhraničného nekonečného a ospravedlňovaného rabovania. Žiadna spolupráca! Až vojna ukázala, že tento [...]

Chcete poraziť Rusko? Rozlúčte sa so všetkým a všetkými.

22.09.2023

Iba blázon si môže namýšľať, že porazí kohosi, kto nepoužije zbrane, ktoré má k dispozícii. Žiaľ, takých bláznov je čím ďalej viac. A na Slovensku sa to nimi priam hýri. A myslia si, že to iba vy ostatní, ten plebs, budete pozabíjaní a odstránení z planéty, ktorá poskytne blahobyt tým ostatným, teda luzerom. Nie je to však tak. Krajina, ktorá sa [...]

Táto vojna len tak neskončí

21.09.2023

Začínajú sa objavovať hlasy o možnostiach či spôsoboch ukončenia vojny. Vďaka za každý dobrý nápad, ale! Táto vojna, ani žiadna iná, neskončí, kým nezaznie čestná a pravdivá odpoveď na otázku: „Prečo táto vojna začala?!“ A nestačí len pravdivo a čestne odpovedať prečo začala, ale ďalším nutným krokom bude odstránenie [...]

lekáreň, liek, lieky

Lacné a dostupné lieky sú minulosťou. Je ich nedostatok a štát nezvláda zabezpečiť dovoz

28.11.2023 10:00

Na Slovensku platí jedna z najnižších svetových cien liekov a náš trh sa tak stáva neatraktívny pre distribučné firmy.

súd, sudca, spravodlivosť, rozsudok. Špeciálny súd, trestné právo, zločin, vražda

Sudca ukončil dokazovanie v korupčnej kauze Syseľ, nasledujú záverečné reči

28.11.2023 09:53

Kauza sa týka podozrení z ovplyvňovania rozhodnutí na východoslovenských súdoch.

Matúš Šutaj Eštok

Poslanci pokračujú v diskusii k odvolávaniu ministra Šutaja Eštoka

28.11.2023 09:47

O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi rokuje plénum už takmer týždeň.

Zvolen, počasie, sneh, sneženie, doprava

Horské priechody Donovaly a Dobšiná pre nákladnú dopravu uzavreli

28.11.2023 08:20, aktualizované: 09:35

Dopravu na slovenských cestách v utorok ráno komplikujú viaceré nehody a neupravené cesty. Informujú o tom zdroje dopravných informácií.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 207
Celková čítanosť: 591398x
Priemerná čítanosť článkov: 2857x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy