Založ si blog

Druhý pilier? Manévre pre oligarchov.

 

Už koľký krát znova a znova obohacovanie propagandy o jedinej možnosti zabezpečenia staroby a o jej nutnosti, zmeny zákona o investovaní šporených prostriedkov, zmeny pravidiel o vstupe a výstupe z tohto „suprového“ pilierového biznisu a dnes dokonca už aj napomínanie zodpovednosti sporiteľom na dôchodky, za ich rozhodnutia o investovaní šporených svojich prostriedkov.

 

Napomínanie zodpovednosti za rozhodnutie o správnom investovaní, doplnené zákonom, ktorý musí konať, keď nekoná sporiteľ. O čo tu ide??

 

Nuž v prvom aj poslednom rade o obhajobu dôchodcovských spoločností – ich majiteľov, o zbavovanie ich zodpovednosti za očakávaný neúspech! Áno, to je rozhodujúce a jediné. Ostatné úkony tomu len majú napomôcť.

 

Teda: finanční machri nevedia investovať správne, preto má byť zodpovedný sporiteľ. Teda tí finanční machri, ktorí celé dni a roky nerobia nič iné, iba sledujú vývoj a dianie na finančných trhoch, tí nevedia! Nech rozhodne napríklad šofér, predavačka, murár, montážnik najmodernejších aut či vynikajúci učiteľ chémie alebo fyziky. Nech rozhodne on. Lebo finanční machri, ktorí za to berú nemalý plat, nevedia! Oni nevedia, na to je šofér!

 

Pritom ten šofér či učiteľ aj tak nemá dosah na to, čo finanční machri urobia. Ten učiteľ iba prevezme zodpovednosť za to, že to on sa tak rozhodol. A v prípade akéhokoľvek neúspechu to bude vždy on. Raz sa rozhodol nesprávne, inokedy sa rozhodol v nesprávnom čase. A je to on, kto je zodpovedný. Nik iný! Môže sa tešiť, ako si idú dôchodcovské spoločnosti „nohy polámať“ aby mu nahonobili čo najväčší výnos.

 

Aby dôchodcovským spoločnostiam – ich majiteľom a ich finančným machrom bola pozícia ešte viac uľahčená, prichádza zákonné ustanovenie, že keď nekoná učiteľ, tak finanční machri budú konať, lebo zákon im to ukladá. No super. Lebo za zákon samozrejme tiež nik nezodpovedá. Ani zákonodarca.

 

Takže sporitelia si majú veľkoryso platiť svojich správcov, ktorí nevedia, a sami niesť zodpovednosť za ich, maklérske rozhodnutia. Za rozhodnutia, na ktoré tak ako doposiaľ, nemajú a nebudú mať žiadny dosah.

 

Čo by sa stalo keby?

 

Keby každá dôchodcovská spoločnosť bola povinná záväzne sa vyjadriť vo svojej prezentácii k opodstatnenej požiadavke, že zabezpečí rast úspor klienta minimálne na úrovni inflácie?

 

Nie potvrdiť že zabezpečí, ale iba či prijíma tento záväzok. V prípade že ho neprijíma, by dôchodcovská spoločnosť bola povinná toto uviesť vo svoje prezentácii na „hlavnej“ stránke, že tento záväzok neprijíma. A bodka.

 

Pre každého klienta by to bola vecná, praktická a aj dôležitá informácia. A dôchodcovská spoločnosť nech potom investuje ako chce, ako najlepšie vie. A nech nepodporuje ani zákonné ani iné opatrenia na zbavenie sa vlastnej zodpovednosti a jej prenesenie na predavačku či učiteľa alebo na zákon. Veď kto iný by mal rozhodovať o umiestňovaní investície a niesť za to zodpovednosť, než ten, kto sa tým živí?? Kto sa tým pýši?? Kto za to poberá odmenu?? Kto tvrdí, že iná možnosť neexistuje??

 

Zhabú USA a EU Ruské aktíva? No neviem neviem.

24.05.2024

Od vypuknutia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a nasadení stoviek protiruských sankcií zo strany EU a USA, sa majitelia svetového rozumu zasadzujú o konfiškáciu aktív RF umiestnených na Západe. Zo strany RF ide predovšetkým o cenné papiere, presnejšie dlhopisy západnej proveniencie a finančné prostriedky na NOSTRO účtoch ruských držiteľov. Je toho [...]

Ste proti Zákonu o zahraničných agentoch? A to už prečo?

15.05.2024

Za posledných vyše tridsať rokov som ani raz nezachytil informáciu, z „našich ctihodných“ médií, žeby do našich vnútorných záležitostí zasahoval ktokoľvek iný, než Rusko! A nezachytil som nič iné ani od „našich najctihodnejších“, teda od predstaviteľov novinárskej či žurnalistickej obce! A nebudem tajiť, nezachytil som nič iné [...]

Ste sa zbláznili? Ste proti Zákonu o zahraničných agentoch? ?

15.05.2024

Za posledných vyše tridsať rokov som ani raz nezachytil informáciu, z „našich ctihodných“ médií, žeby do našich vnútorných záležitostí zasahoval ktokoľvek iný, než Rusko! A nezachytil som nič iné ani od „našich najctihodnejších“, teda od predstaviteľov novinárskej či žurnalistickej obce! A nebudem tajiť, nezachytil som nič iné [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 19:55

Diaľnica bude podľa polície na nevyhnutný čas uzavretá v oboch smeroch.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 238
Celková čítanosť: 675801x
Priemerná čítanosť článkov: 2840x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy