Založ si blog

Druhý pilier? Manévre pre oligarchov.

 

Už koľký krát znova a znova obohacovanie propagandy o jedinej možnosti zabezpečenia staroby a o jej nutnosti, zmeny zákona o investovaní šporených prostriedkov, zmeny pravidiel o vstupe a výstupe z tohto „suprového“ pilierového biznisu a dnes dokonca už aj napomínanie zodpovednosti sporiteľom na dôchodky, za ich rozhodnutia o investovaní šporených svojich prostriedkov.

 

Napomínanie zodpovednosti za rozhodnutie o správnom investovaní, doplnené zákonom, ktorý musí konať, keď nekoná sporiteľ. O čo tu ide??

 

Nuž v prvom aj poslednom rade o obhajobu dôchodcovských spoločností – ich majiteľov, o zbavovanie ich zodpovednosti za očakávaný neúspech! Áno, to je rozhodujúce a jediné. Ostatné úkony tomu len majú napomôcť.

 

Teda: finanční machri nevedia investovať správne, preto má byť zodpovedný sporiteľ. Teda tí finanční machri, ktorí celé dni a roky nerobia nič iné, iba sledujú vývoj a dianie na finančných trhoch, tí nevedia! Nech rozhodne napríklad šofér, predavačka, murár, montážnik najmodernejších aut či vynikajúci učiteľ chémie alebo fyziky. Nech rozhodne on. Lebo finanční machri, ktorí za to berú nemalý plat, nevedia! Oni nevedia, na to je šofér!

 

Pritom ten šofér či učiteľ aj tak nemá dosah na to, čo finanční machri urobia. Ten učiteľ iba prevezme zodpovednosť za to, že to on sa tak rozhodol. A v prípade akéhokoľvek neúspechu to bude vždy on. Raz sa rozhodol nesprávne, inokedy sa rozhodol v nesprávnom čase. A je to on, kto je zodpovedný. Nik iný! Môže sa tešiť, ako si idú dôchodcovské spoločnosti „nohy polámať“ aby mu nahonobili čo najväčší výnos.

 

Aby dôchodcovským spoločnostiam – ich majiteľom a ich finančným machrom bola pozícia ešte viac uľahčená, prichádza zákonné ustanovenie, že keď nekoná učiteľ, tak finanční machri budú konať, lebo zákon im to ukladá. No super. Lebo za zákon samozrejme tiež nik nezodpovedá. Ani zákonodarca.

 

Takže sporitelia si majú veľkoryso platiť svojich správcov, ktorí nevedia, a sami niesť zodpovednosť za ich, maklérske rozhodnutia. Za rozhodnutia, na ktoré tak ako doposiaľ, nemajú a nebudú mať žiadny dosah.

 

Čo by sa stalo keby?

 

Keby každá dôchodcovská spoločnosť bola povinná záväzne sa vyjadriť vo svojej prezentácii k opodstatnenej požiadavke, že zabezpečí rast úspor klienta minimálne na úrovni inflácie?

 

Nie potvrdiť že zabezpečí, ale iba či prijíma tento záväzok. V prípade že ho neprijíma, by dôchodcovská spoločnosť bola povinná toto uviesť vo svoje prezentácii na „hlavnej“ stránke, že tento záväzok neprijíma. A bodka.

 

Pre každého klienta by to bola vecná, praktická a aj dôležitá informácia. A dôchodcovská spoločnosť nech potom investuje ako chce, ako najlepšie vie. A nech nepodporuje ani zákonné ani iné opatrenia na zbavenie sa vlastnej zodpovednosti a jej prenesenie na predavačku či učiteľa alebo na zákon. Veď kto iný by mal rozhodovať o umiestňovaní investície a niesť za to zodpovednosť, než ten, kto sa tým živí?? Kto sa tým pýši?? Kto za to poberá odmenu?? Kto tvrdí, že iná možnosť neexistuje??

 

Majdan v Bratislave? A prečo nie, veď ho nik nezakázal ani neodsúdil

20.03.2023

Plačkovia a domáhači skoršieho termínu predčasných volieb si nevedia pomôcť a plačú, že im nechcú dovoliť skorší termín. Veď nik zo súčasných slovenských ani európskych vrcholných politikov Majdan 2014 neodsúdil. Ani ho nik nezakázal. Nikde som o tom zmienku nezachytil. To teda znamená, že cestou Majdanu 2014 zmeniť výsledky volieb je legálne aj [...]

Vláda bez hanby? To už nič lepšie nemáme?

19.03.2023

Vláda, ktorá stratila dôveru aj svojich kumpánov! Ináč by nebola odvolaná! Vláda, ktorá stratila dôveru pospolitého ľudu! Ináč by sa nebála predčasných volieb! To naozaj sa na Slovensku nič lepšie nenájde? Slovenská pospolitosť je až taká ubiedená? Predseda vlády, ktorý ako hrací pajko opakuje, že všetko ide ako má. Potom náhle zistí, že [...]

Ako s dvojitým štátnym občianstvom?

15.03.2023

Slovenskí neschopáci a s nimi aj celé Slovensko rieši z času načas problém dvojitého či viac početného občianstva. Raz má navrch obava zo straty obyvateľov Slovenska inokedy obava zo strany iných krajín. V prípade Slovenska obava zo strany Maďarska. Pre mňa sú tieto postoje úbohé a veľmi eurofóbne. Áno eurofóbne. Ako všetky fóbiou trpiace postoje voči [...]

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

Ide o pravdu, Robert Fico

Fico v Ide o pravdu: Slovensko bude v júni v hroznom stave, v septembri v katastrofálnom

24.03.2023 19:25

Vláda pri darovaní migov porušila ústavu, ja som urobil dve tlačové konferencie a chceli ma zatvoriť na 13 rokov, povedal Robert Fico (Smer).

Sliač, letecký deň

Moskva reaguje na darovanie slovenských migov: Je to nepriateľský krok a porušenie zmlúv

24.03.2023 18:54

Darovanie migov Ukrajine Slovenskom je podľa Ruska nepriateľský akt, zameraný na zničenie bilaterálnych vzťahov.