Založ si blog

A natrvalo stabilizovať dôchodky.

 

Takmer pravidelne, v čase konštrukcie štátneho rozpočtu, sa dostavia aj diskusie o aktualizácii dôchodkov. A to z viacerých dôvodov zároveň. Podľa obhajcov dôchodcov sú dôchodky nedostatočné a je nutné ich zvýšenie, podľa finančných analytikov je miera inflácie pre dôchodcov iná ako pre ostatných (povedal by som ako pre ktorých, a neviem kto dá ruku do ohňa za správnosť a spravodlivosť používaného koša), a podľa tvorcov štátneho rozpočtu peňazí nie je dosť na nič.

 

V tomto ohľade je rozhodujúce spravodlivé nastavenie výpočtu priznaného dôchodku. Možno dnes nie je dokonalé, ale nik by nemal brániť tomu, aby sa toto spresnilo. Možno aj s podporou vychovaných či pracujúcich detí. V tomto ohľade venovať priestor aj pre umožnenie výchovy detí ľuďom bezdetným.

 

Následne prepočítavať dôchodky pre budúci rok prostredníctvom prepočtu cez aktuálnu hodnotu dôchodkového bodu určeného pre nasledujúci rok. Tým by bolo zabezpečené, že dôchodok bude stále pomerne rovnaký, ako bol v čase priznania dôchodku. A odpadnú pochybnosti o správnosti a primeranosti aktualizácie dôchodkov podľa tých či iných pravidiel, podľa tej či inej politickej strany. Odpadnú pochybnosti kto na tom stratil, kto získal.

 

Odpadnú aj politické nábory voličov tejto skupiny pred voľbami či referendami. Stačí iba správne určiť prvé priznanie dôchodku. A pravidlá pre priznanie dôchodku musia byť jasné, spravodlivé a predovšetkým dlhodobé. Aby nedochádzalo k tomu, že dôchodca nemohol vedieť aké pravidlá budú platiť a nemohol na ne reagovať svojou pracovnou i rodinnou angažovanosťou.

 

Možno by pre Sociálnu poisťovňu bola táto aktualizácia prácna, ale aj toto by sa poľahky zvládlo úpravou dôchodkov od neskoršieho mesiaca v nadchádzajúcom roku. A skončili by pochybnosti i nepotrebné a veľakrát aj neužitočné diskusie. Celá dôchodcovská agenda politikov, finančníkov, poradcov, poisťovateľov, kritikov i obhajcov by zanikla a patriční protagonisti by sa mohli plne venovať inej práci. Napríklad vytváraniu HDP. Teda práci užitočnej, hodnototvornej. Ak by ich k tomu niekto dokázal prinútiť.

 

Nie Slovenským záujmom!

12.07.2024

Prežívame čiastočne turbulentné obdobie, keď máme možnosť sledovať príživníkov rôznych politických smerov, rôznych politických, najmä osobných záujmov. Prežívame obdobie, o ktorom až nasledujúce generácie budú písať a uvažovať, čo všetko sme prehajdákali. Najväčšie huby či papule dnešných dní robia všetko preto, aby nepriateľstvo medzi [...]

Čas vodcov svorky

27.06.2024

V chotároch niekoľkých obcí v našom malom okrese sa zhromaždila neveľká svorka psov. Veľkých vlčiakov, miešancov, ale aj krpatých čivav. Svorku tvorili spočiatku najmohutnejšie psy. Všetci jedinci voči nej prechovávali radšej rešpekt. Prevažne nechcený, ale čo v takej situácii? Tri či štyri čivavy sa ku svorke pridali neskôr. Prišli o svojho pána [...]

Peniaze pre Starobince a Domy opatrovateľských služieb

25.06.2024

dôkladné či úplné majetkové priznanie k žiadosti o priznanie dôchodku od Sociálnej poisťovne prednostný podiel Starobinca, Domu opatrovateľskej služby na dedičstve o zameškané platby opatrovaného seniora Tento jednoduchý a priamočiary krok výrazne zmení „neschopnosť“ platiť za služby Domova pre seniorov. Neschopnosť samotného seniora aj jeho [...]

nehoda, nitra

Zábery, z ktorých mrazí. Od tragédie delili matku s dieťaťom len sekundy

19.07.2024 12:58

Vodička s dieťaťom stihli odísť z auta, do ktorého narazilo nákladné vozidlo.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

19.07.2024 12:53

Slávnostný ceremoniál sa uskutoční na letisku Kuchyňa, kde budú stíhačky zatiaľ umiestnené.

Rytmus

Tipos sponzoroval koncert Rytmusa, minister športu Keketi mlčí, tvrdí poslanec PS Dej

19.07.2024 12:40

Politickú zodpovednosť podľa poslanca nesie minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi a SNS.

Rakúsko / Očkovanie / Vakcína / Korona /

Očkovací preukaz proti Covid-19 už nikde nenájdete, pre získanie potvrdenia sa budete musieť zaočkovať znova

19.07.2024 12:30

Niektoré dovolenkové krajiny a zahraničné podujatia opäť vyžadujú potvrdenie o očkovaní proti Covid-19.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 247
Celková čítanosť: 697005x
Priemerná čítanosť článkov: 2822x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy