Založ si blog

A natrvalo stabilizovať dôchodky.

 

Takmer pravidelne, v čase konštrukcie štátneho rozpočtu, sa dostavia aj diskusie o aktualizácii dôchodkov. A to z viacerých dôvodov zároveň. Podľa obhajcov dôchodcov sú dôchodky nedostatočné a je nutné ich zvýšenie, podľa finančných analytikov je miera inflácie pre dôchodcov iná ako pre ostatných (povedal by som ako pre ktorých, a neviem kto dá ruku do ohňa za správnosť a spravodlivosť používaného koša), a podľa tvorcov štátneho rozpočtu peňazí nie je dosť na nič.

 

V tomto ohľade je rozhodujúce spravodlivé nastavenie výpočtu priznaného dôchodku. Možno dnes nie je dokonalé, ale nik by nemal brániť tomu, aby sa toto spresnilo. Možno aj s podporou vychovaných či pracujúcich detí. V tomto ohľade venovať priestor aj pre umožnenie výchovy detí ľuďom bezdetným.

 

Následne prepočítavať dôchodky pre budúci rok prostredníctvom prepočtu cez aktuálnu hodnotu dôchodkového bodu určeného pre nasledujúci rok. Tým by bolo zabezpečené, že dôchodok bude stále pomerne rovnaký, ako bol v čase priznania dôchodku. A odpadnú pochybnosti o správnosti a primeranosti aktualizácie dôchodkov podľa tých či iných pravidiel, podľa tej či inej politickej strany. Odpadnú pochybnosti kto na tom stratil, kto získal.

 

Odpadnú aj politické nábory voličov tejto skupiny pred voľbami či referendami. Stačí iba správne určiť prvé priznanie dôchodku. A pravidlá pre priznanie dôchodku musia byť jasné, spravodlivé a predovšetkým dlhodobé. Aby nedochádzalo k tomu, že dôchodca nemohol vedieť aké pravidlá budú platiť a nemohol na ne reagovať svojou pracovnou i rodinnou angažovanosťou.

 

Možno by pre Sociálnu poisťovňu bola táto aktualizácia prácna, ale aj toto by sa poľahky zvládlo úpravou dôchodkov od neskoršieho mesiaca v nadchádzajúcom roku. A skončili by pochybnosti i nepotrebné a veľakrát aj neužitočné diskusie. Celá dôchodcovská agenda politikov, finančníkov, poradcov, poisťovateľov, kritikov i obhajcov by zanikla a patriční protagonisti by sa mohli plne venovať inej práci. Napríklad vytváraniu HDP. Teda práci užitočnej, hodnototvornej. Ak by ich k tomu niekto dokázal prinútiť.

 

Reforma školstva – Školstvo otvorené a praktizujúce

16.02.2024

Školstvo sa v dnešnej dobe dostalo do nezávideniahodnej situácie. Napredovanie svetového hospodárstva sa šinie obrovskou rýchlosťou do neznáma, pričom hlavná je čo najvyššia rýchlosť. A žiadna prestávka či dovolenka. A v takejto situácií sa od školstva očakáva, že pripraví absolventov na všetko to neznáme, do čoho sa hospodársky svet rúti. [...]

Neopíjajte sa rohlíkom

13.02.2024

Reč je o Číne. Európa, vďaka manažmentu Bruselskej EÚ, stráca konkurencieschopnosť, stráca Európanov, ktorých chce nahradiť imigrantami, stráca mocenské pozície a stráca autoritu, honor aj kredit. Stáva sa poskokom a vykonávateľom číchsi príkazov a tají čích. Nakupuje nezmyselné počty vakcín neurčitých zdravotných/ochranných vlastností akoby [...]

Premlčacie lehoty a treťotriedna herečka. Veľa kriku pre nič?

10.02.2024

No to bola dráma. Vo štvrtok večer 8. februára. Dve hodiny. No hrôza. Ja som to však videl a vidím ináč. Ad opozícia: Načo sú komusi nekonečné premlčacie lehoty, keď skutok nechce oznámiť?? A o tomto celom bolo toto divadelné predstavenie aj s treťotriednou herečkou Holečkovou. Lebo desať rokov je aj jej málo. Pýtam sa však celkom [...]

Izrael, Gaza

Netanjahu: Izrael bude po zásahu v Rafahu niekoľko týždňov od úplného víťazstva

25.02.2024 21:27

Izraelský premiér uviedol, že žiadna dohoda ofenzíve v meste Rafah nezabráni.

Srbsko, Kosovo, Aleksandar Vučič

Chorvátsky šéf diplomacie označil srbského prezidenta Vučiča za bábku Ruska. Belehrad protestuje

25.02.2024 21:09

Ide o najnovší spor medzi susednými krajinami, medzi ktorými panuje napätie po väčšinu času od krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch.

gašpar tibor, gašpar pavol

Gašpar: Môj syn spĺňa predpoklady na šéfa SIS

25.02.2024 20:49

Poslanec Juraj Krúpa nevie, na základe čoho má Gašpar danosti a predpoklady byť šéfom SIS. "Je tam viac otáznikov ako odpovedí," povedal.

adolf hitler eva braunova

Hitler pred samovraždou zostarol o dvadsať rokov. Čo o ňom hovorila žena, ktorá sa s ním skryla v bunkri?

25.02.2024 20:00

Nemecká zdravotná sestra porozprávala o tom, ako vyzerali posledné dni života nacistického vodcu. Po skončení vojny ju vypočúvali Američania.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 627343x
Priemerná čítanosť článkov: 2852x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy