Založ si blog

Sociálne dávky radšej ľuďom produktívnym

 

Aby si nemysleli mladí, najproduktívnejší to ľudia, že sú zaujímaví iba pre veľkokapitál, ako námezdná pracovná sila, ale aby vedeli, že sú dôležití aj pre našu spoločnosť, pre všetok pospolitý ľud, ako pokračovatelia existencie tejto spoločnosti, je potrebné, ak nie nutné, aj týmto mladým ľuďom poskytnúť prejavy solidarity zo strany spoločnosti za to, že sú, za to, že konajú tak, že to spoločenstvu nás všetkých prináša vyhliadky na budúcnosť, zábezpeku tej budúcnosti a celkový spoločenský prospech.

 

Možností je nezmerne veľa, preto by sme mohli poskytnúť aspoň niektoré. Spomínam si na prípad, keď človek si najskôr svojou zlou životosprávou privodil mozgovú príhodu. Zdravotníctvo ho dáva dva roky „do poriadku“, vystaví mu preukaz ZŤP a tento človek nastúpi naspäť do tej istej práce, akú vykonával pred úrazom, teraz však s ochranným opatrením, lebo pracuje ako invalidný dôchodca. Takže teraz dostáva dodatkovú odmenu 270 € mesačne, za ZŤP. Zarába o túto čiastku netto viac, ako jeho zdraví kolegovia, ktorí nezaťažili zdravotníctvo žiadnymi nákladmi a v práci nedisponujú žiadnym ochranným opatrením. Nuž, ak máme na toto, tak na dobré konania by sme mali mať sto razy viac!

 

Preto navrhujem, aby boli poskytované dotácie napríklad 2 000 € (píše sa rok 2019) mladým a produktívnym ľuďom podľa jednoduchých pravidiel, zohľadňujúcich záujem spoločnosti i týchto mladých ľudí. Napr.:

 

matkám na narodené deti:

na 1. dieťa po dovŕšení jej veku 18 rokov, pred dovŕšením veku 25 rokov

na 2. dieťa po dovŕšení jej veku 20 rokov, pred dovŕšením veku 27 rokov

na 3. dieťa po dovŕšení jej veku 23 rokov, pred dovŕšením veku 33 rokov

na 4. dieťa po dovŕšení jej veku 23 rokov, pred dovŕšením veku 38 rokov

 

otcom – manželom na narodené deti:

na 1. dieťa po dovŕšení jeho veku 20 rokov, pred dovŕšením veku 27 rokov

na 2. dieťa po dovŕšení jeho veku 22 rokov, pred dovŕšením veku 29 rokov

na 3. dieťa po dovŕšení jeho veku 25 rokov, pred dovŕšením veku 35 rokov

na 4. dieťa po dovŕšení jeho veku 25 rokov, pred dovŕšením veku 40 rokov

 

Ak otec dieťaťa nie je manželom matky dieťaťa – dotácia sa ho netýka. A otec manžel by tiež mohol mať istotu dvoch troch dní dodatkovej dovolenky pri narodení dieťaťa.

 

Dotácie manželstvám:

Trvajúcim  5 – 10 rokov                       2 dni dovolenky navyše obom manželom

Trvajúcim 11 a viac rokov                    3 dni dovolenky navyše obom manželom

 

Boli by to zanedbateľné čiastky v porovnaní s tým, že Slovensko má na počet obyvateľov najviac invalidov na svete a tomu zodpovedajúce výdavky. A na tzv. paraolympiádach, ktoré sú len ventilom pre exhibicionizmus niekoľkých na úkor všetkých, predstavuje Slovensko svetovú veľmoc. Pre mňa je a zostane nepochopiteľné, ako môže krajina, ktorá nemá zdravých extra športovcov a je rada, že sa potĺka kdesi v strede poľa, ako sa môže táto krajina pohybovať na špici sveta, keď sú invalidi?! To sa slovenskí invalidi menia invaliditou na super športovcov?

 

A nejde len o ubezpečenie mladých a produktívnych ľudí o tom, že ich máme radi, že ich celá spoločnosť potrebujeme. A že vieme rozoznať, ktoré výdavky nám a celej spoločnosti prinášajú úžitok. Aby mladí nemuseli robiť z núdze cnosť len preto, že nemajú oporu v spoločnosti, že nemajú oporu robiť to, čo je najdôležitejšie. Akoby sa nesmelo „vedieť“, že rodina je základ spoločnosti a nakoniec aj štátu.

 

Zároveň by sme tým prispeli k umlčaniu nahlúplych „pokrokových“ názorov, že bez imigrantov či posluhujúcich opatrovateliek sa žiť nedá. V tých ilúziách nech zotrvajú tí, ktorí o ničom lepšom nevedia.

 

Takéto „dotačné“ opatrenia však musia byť v spoločnosti nastavené trvalo, aby už mládež na stredných či vyšších školách si uvedomovala priority spoločnosti a aby sa už študenti zamýšľali nad možnými riešeniami a plánmi. Aby mali aspoň v niektorých večných otázkach jasnejšie a mali v nich zákonnú oporu. Aby nemuseli podliehať každej cudzej momentálnej propagande, lebo vlastnú im nik neponúka.

 

A v rovnakom duchu ako sú či budú mienené ktorési podporné opatrenia spoločnosti, by sa malo správať aj najbližšie okolie aj rodina. Lebo v ich prejavoch a skutkoch uvidia zmienení produktívni mladí ľudia postoj spoločnosti ako celku. A veľakrát budú práve od najbližších očakávať podanie pomocnej ruky, ako prejav súhlasného postoja a podpory. Nezabudnime na to.

 

Reforma školstva – Školstvo otvorené a praktizujúce

16.02.2024

Školstvo sa v dnešnej dobe dostalo do nezávideniahodnej situácie. Napredovanie svetového hospodárstva sa šinie obrovskou rýchlosťou do neznáma, pričom hlavná je čo najvyššia rýchlosť. A žiadna prestávka či dovolenka. A v takejto situácií sa od školstva očakáva, že pripraví absolventov na všetko to neznáme, do čoho sa hospodársky svet rúti. [...]

Neopíjajte sa rohlíkom

13.02.2024

Reč je o Číne. Európa, vďaka manažmentu Bruselskej EÚ, stráca konkurencieschopnosť, stráca Európanov, ktorých chce nahradiť imigrantami, stráca mocenské pozície a stráca autoritu, honor aj kredit. Stáva sa poskokom a vykonávateľom číchsi príkazov a tají čích. Nakupuje nezmyselné počty vakcín neurčitých zdravotných/ochranných vlastností akoby [...]

Premlčacie lehoty a treťotriedna herečka. Veľa kriku pre nič?

10.02.2024

No to bola dráma. Vo štvrtok večer 8. februára. Dve hodiny. No hrôza. Ja som to však videl a vidím ináč. Ad opozícia: Načo sú komusi nekonečné premlčacie lehoty, keď skutok nechce oznámiť?? A o tomto celom bolo toto divadelné predstavenie aj s treťotriednou herečkou Holečkovou. Lebo desať rokov je aj jej málo. Pýtam sa však celkom [...]

Republika / Milan Uhrík /

Hnutie Republika si na sneme opätovne zvolilo za predsedu Milana Uhríka

25.02.2024 22:08

Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb.

Izrael, Gaza

Netanjahu: Izrael bude po zásahu v Rafahu niekoľko týždňov od úplného víťazstva

25.02.2024 21:27

Izraelský premiér uviedol, že žiadna dohoda ofenzíve v meste Rafah nezabráni.

Srbsko, Kosovo, Aleksandar Vučič

Chorvátsky šéf diplomacie označil srbského prezidenta Vučiča za bábku Ruska. Belehrad protestuje

25.02.2024 21:09

Ide o najnovší spor medzi susednými krajinami, medzi ktorými panuje napätie po väčšinu času od krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch.

gašpar tibor, gašpar pavol

Gašpar: Môj syn spĺňa predpoklady na šéfa SIS

25.02.2024 20:49

Poslanec Juraj Krúpa nevie, na základe čoho má Gašpar danosti a predpoklady byť šéfom SIS. "Je tam viac otáznikov ako odpovedí," povedal.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 627348x
Priemerná čítanosť článkov: 2852x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy