Komu niet rady . . . nech sa rozpadne.

 

EÚ sa vyvíja spôsobom, ako ostatný svet. Bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú. Jedny krajiny EÚ totiž vytrvali v tom, že si budovali a budujú svoju pozíciu naďalej, iné samé seba osočovali a vyhlasovali, že musia všetko transformovať. Veľakrát za súbežných pochvál a potlesku od krajín ktoré nič nemenili. Výsledok na seba nedal dlho čakať.

 

Kým jedny krajiny budovali a rástli stále rýchlejšie, získajúc trhy tých druhých, tie druhé sa silou mocou zmietali v „nevyhnutných“ transformáciách. Či už politického systému, vlastníctva kapitálu, školstva, dôchodkového systému, zdravotníctva, armády a čo ja viem čo ešte. A ešte aj dostali úlohy, stihnúť transformácie do určitého času, lebo bude no no no.

 

Keď zistili transformujúce sa krajiny, že spejú k obrovskému zaostávaniu za krajinami, ktoré si do toho nedali kecať, namiesto toho aby zdvihli oči z prachu, do ktorého ich strčili tí, ktorí ich potľapkávali a chválili, zmysleli si ďalšie transformácie. Tieto mali zabezpečiť, že sa tu vybuduje nové Švajčiarsko či Singapur. A začala transformácia daní, odvodov, evidencie nezamestnaných, sociálnych dávok (takmer prešlo jedno jedlo denne), partnerstva homosexuálov … a furt nič! Zaostávanie sa zväčšuje.

 

Pokiaľ ide o daňový systém, ten sa skutočne vydaril! Už sa ani nečudujeme, že transformované štáty prosíkajú zahraničie o investície a ešte sa tí bedári aj predbiehajú v tom, kto bude úplatnejší.

 

Transformácia vlastníctva kapitálu dopadla podobne. Len ťažko nájdeme domáceho veľkého producenta či exportéra. Či je to produkcia hutnícka, elektrotechnická, farmaceutická, či sú to cementárne alebo automobilky, banky či poisťovne.

 

Na tomto mieste by mohol niekto namietať, že je predsa jedno či je kapitál slovenský alebo nemecký. Ten predsa neuznáva národnosť. Nuž nie celkom.

 

Ono totiž nie je jedno, či vytvorený zisk sa minie v tej alebo onej krajine. Lebo kde sa tento zisk minie, tam vytvorí príjem štátneho rozpočtu vo všetkých položkách. Zvýši príjem z DPH len obyčajným použitím zisku. Zvýši príjem z Dane z príjmu, nakoľko podporí tvorbu zisku výrobcov a predajcov (za nákupy z tohto zisku). Ďalej zabezpečí zvýšenie zamestnanosti, tým aj zvýšenie domácej spotreby a zvýšenie všetkých príjmov od pracujúcich (odvody aj dane). Národnosť kapitálu je tým, kvôli čomu už neraz vypukli vojny a revolúcie. Preto by som „národnosť“ kapitálu nepodceňoval.

 

No a ak si predstavíme, že v rámci EÚ dochádza k veľmi veľkému, nezverejňovanému prelievaniu ziskov (a kapitálu vôbec), nečudujme sa tomu, že v jednej krajine sú príjmy ŠR nedostatočné a v inej sú prebytkové. Oni nie sú formálne prebytkové, lebo to by vyvolalo pozornosť a nevôľu aj laikov. Preto si krajina s cudzími príjmami dá záležať na tom, aby minula ešte viac než má na strane príjmov, aby mohla tvrdiť, že tiež má málo, ale je šetrná.

 

Zároveň však z týchto prebytkov podporuje ďalšie ekonomické kroky na podrobenie si krajiny slabšej. Napríklad skryte sťaží predaj produktov danej krajiny na vlastnom teritóriu, otvorene požaduje zníženie miezd v danej krajine a ochudobňovanie tamtých ľudí, čím ďalej poklesne domáca spotreba a ďalej sa zhorši ekonomická situácia občanov aj podnikateľov. A nakoniec nebýva neobvyklé, že celkom bez hanby navrhne danej krajine aby rozpredala majetok, ktorý no ktože už len kúpi!? A za aké ceny? Keďže kupuje od núdzneho?

 

Občas mám pocit, že minimálne dve krajiny EÚ veľmi dobre vedia, prečo Grécko pre nich nie je stratové. Je iba priveľmi vycicané. Preto ho treba „zachrániť“ a presvedčiť, že samému mu to nejde, preto sa má podriadiť. A najlepšie bude, ak ho do tejto podradenosti dostanú sami Gréci. Preto treba tých „správnych“ Grékov politicky všemožne podporovať!

 

Ale ono to platí o každej krajine, ktorá nie je veľmocou ani nemá čestných a odvážnych predstaviteľov a zástancov. Každá po náležitom vycicaní bude mať rovnaký problém ako Grécko!

 

Preto nesúhlasím s tým, aby sa všetky krajiny EÚ riadili rovnakým limitom schodku na ŠR. Je to nereálne! V prvom rade je nutné dosiahnuť „spravodlivé“ rozdelenie a použitie ziskov. Až potom bude možné uvažovať o potrebných krokoch v jednotlivých krajinách. To by však bolo veľmi komplikované a nekonečne zdĺhavé.

 

Preto navrhujem spojiť príjmy ŠR všetkých krajín EÚ do jedného a následne ich podľa potreby a možností rozdeliť pre celú EÚ. Toto je možné zrealizovať zvečera na ráno. A povieme si, sme jeden štát a preto je to možné a správne.

 

Ak však veľmoci EÚ nedopustia nápravu dnešného nedobrého stavu, EÚ sa bezpečne rozpadne. V tom prípade nech je to čím skôr a bez nepokojov.

 

 

Na Kaliningrad!

03.06.2026

Litovský minister zahraničných vecí Kęstutis Budrys sa prekonal. V rozhovore pre švajčiarske noviny Neue Zürcher Zeitung vyzval na útoky NATO na Kaliningrad. Tu sú jeho slová: Musíme Rusům ukázat, že jsme schopni proniknout do jejich malé pevnosti, kterou si v Kaliningradu vybudovali. NATO má prostředky k tomu, aby v případě potřeby srovnalo se zemí ruské základny [...]

Čakáme na atómové rakety? Asi sa dočkáme!

29.05.2026

Tak mi pripadá dnešná doba. Rozpútanie nevyprovokovanej vojny pod zámienkami šírenia demokracie, slobody a nebývalého hospodárskeho rastu a rastu životnej úrovne, eliminácia názorov nesúhlasných s názormi politbyra ako aj nositeľov týchto názorov, uplatňovanie striedavej slepoty pri pohľade na udalosti doby, používanie dvojakého metra pri vymýšľaní [...]

Benešové dekréty – a ich konečné riešenie

13.05.2026

Veľmi jednoducho, politicky nenásilne, legislatívne štandardne a samozrejme v časovej zhode a jednote s ČR. Lebo takto boli dekréty rozprestreté a uplatňované. Ako teda vyriešiť s konečnou platnosťou túto skutočne nemilú záležitosť? Nuž: Prijať v parlamentoch SR aj ČR zákon, ktorým bude stanovená doba premlčania záväzkov a pohľadávok, [...]

loď vrak šampanské potápač

Dramatický nález v hĺbke 50 metrov: v kabíne potopenej plachetnice našli nezvestného Čecha

15.06.2026 12:40

Na palube plachetnice bolo v čase nehody osem Čechov.

ŠTS, Špecializovaný trestný súd, pezinok

Štát si berie peniaze z kauzy Dobytkár. Kodadovi zhabal vyše 400-tisíc eur

15.06.2026 12:11

Státisíce eur od kajúcnika z kauzy Dobytkár prepadnú štátu.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 318
Celková čítanosť: 954711x
Priemerná čítanosť článkov: 3002x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy