Založ si blog

Trhový mechanizmus už nie?

Vraj prežívame hospodársku a finančnú krízu. Keby len to! To by sme poľahky prekonali. Lenže my prežívame krízu oveľa hlbšiu. Prežívame krízu z dlhodobého uplatňovania ľudovej múdrosti: „múdrejší ustúpi“. Áno, to čo prežívame nie je kríza finančná ani hospodárska, je to kríza z preferovania darebákov a hlupákov. Evidentne ľudová múdrosť s takým niečím nepočítala.

 

Do čela mnohých ťažiskových sfér spoločensko-ekonomického života sa natlačili hlupáci, lebo si myslia, že tomu rozumejú. Mnohých hlupákov tam natlačili iní, lebo si myslia, že je dobré, že tomu nerozumejú. To čo dnes prežívame je výsledok práve toho. Ale k veci.

 

V USA zachraňovali finančný, predovšetkým bankový sektor, vraj pre finančnú stabilitu krajiny. Zachraňovali financie pred dôsledkami „celosvetovej“ krízy. Jasné, že to nebola pravda! Zachraňovali darebákov v bankovníctve a vo finančnom sektore. Klamstvami o svetovej hospodárskej kríze chceli zabrániť tomu, aby sa aj laická verejnosť dozvedela, že financie riadia darebáci. A že práve títo darebáci sú príčinou vraj „svetovej“ krízy.

 

Aby to nestačilo, máme ten istý scenár v EU. Vraj treba pomôcť Grécku, lebo ináč by bola ohrozená stabilita eura! Jasné, že sú to klamstvá. Nakoniec ekonómovia radia, ak by Grécko nebolo členom EURO-zóny, mohlo by devalvovať vlastnú menu a touto cestou pomôcť riešiť hospodárske problémy. A čuduj sa svete, to čo by Grécku pomohlo, EURO zóne by uškodilo …

 

A keďže najväčší tupci sú najmenej ochotní pripustiť svoju neschopnosť, zariadili to tak, že to štát, v našom prípade EURO zóna, zachraňuje svoju vlastnú stabilitu. Nie ich tuposť a darebáctvo! Veď akože by to vyzeralo, že najlepšie platení manažéri sú najväčší trpáci? Toto nesmú pripustiť za žiadnych okolností! Veď to by poškodilo obraz celej spoločnosti v očiach nielen domácej, ale aj zahraničnej verejnosti! A dôveru v dotknuté inštitúcie! Preto obyčajní smrteľníci si pritiahnú opasky, aby nenásytným a neschopným manažérom v bankách a na burzách a predovšetkým ich majiteľom vytvorili plánované zisky. Kapitalistická demokracia je už raz taká a iná nikdy nebude.

 

A tak mi vyvstáva otázka, čo je príčinou toho, že vodcovia krajín a sveta sa dávajú najímať za hlásateľov klamstiev? Vedia veľmi dobre, že klamú. Vedia veľmi dobre, že týmito klamstvami len zakrývajú a podporujú darebákov vo svete financií. Za akú odmenu to robia? Čo za to berú? Povedia to niekedy? Alebo si dajú do zákona, že ONI nemusia preukazovať pôvod svojich príjmov? Že už to v zákone majú?

 

Prečo zachraňujú neschopných, ktorí požičali na nenávratné projekty? Prečo zachraňujú tých, ktorí za zlé investovanie si už vyplatili odmeny a ďalšie sa chystajú si vyplatiť?

 

Čo vedie lídrov krajín, aby týchto darebákov chránili a podporovali? Veď, ak by Grécku nebola poskytnutá pomoc, nič horšieho by sa nestalo než to, že tí, ktorí sa pasujú za znalcov financií by vykázali obrovské straty, prípadne by zbankrotovali. Boli by to určite veľké bankové domy a rôzne investičné, sporiace a poistné fondy a inštitúcie. A to by bolo aj správne! Takto má fungovať trhový mechanizmus! Alebo už nie?

 

A tak, pri všetkej úcte voči pani Merkelovej, postavila sa do čela hnutia, ktoré chce politickým tlakom zabezpečiť očakávané zisky nemeckým zlým finančníkom a ich majiteľom. Lebo nemecké bankové domy sú na poprednom mieste zarábajúcich na pôžičkách pre Grécko. To isté platí o všetkých lídroch, ktorí sa do tohto prúdu ochotne zaradili. Do prúdu, ktorý robí štátne tajomstvo zo zistenia, že finančný sektor riadia darebáci. Nevynímajúc ani bankový dohľad v tej ktorej krajine.

 

Môžeme si byť istí, že všetci politickí lídri, ktorí sa pridali do tohto čudného prúdu, obdržali štatistiku bankového sektora vlastnej krajiny, aby vedeli, čo ich čaká, ak Grécko podporia a čo ak nepodporia. A následne všetci darebáci svojim postojom potvrdili a potvrdzujú, že veľkokapitalisti zbankrotovať nesmú!

 

V podstate okatejšie ako kedykoľvek v histórii môžeme sledovať, ako politici zachraňujú kapitalistov, ktorí prispievali a budú prispievať týmto politikom darebákom na ich nenásytnosť a udržanie sa pri politických válovoch. Dúfam len, že títo darebáci politici nebudú rozširovať svoje kamarátstva o ďalších darebákov kapitalistov, ktorí tiež nesmú zbankrotovať. Lebo proletári toľko našetrené určite nemajú.

 

Ale pozor! V Ázii možno ľudovú múdrosť: „múdrejší ustúpi“, nepoznajú a neuctievajú. A onedlho nám prezradia aké je naše nové poslanie a kde je naše miesto …

 

 

Pozn.: Tento blog bol zverejnený aj na serveri http://durila.blog.idnes.cz/, 28. 5. 2010.

 

Reforma školstva – Školstvo otvorené a praktizujúce

16.02.2024

Školstvo sa v dnešnej dobe dostalo do nezávideniahodnej situácie. Napredovanie svetového hospodárstva sa šinie obrovskou rýchlosťou do neznáma, pričom hlavná je čo najvyššia rýchlosť. A žiadna prestávka či dovolenka. A v takejto situácií sa od školstva očakáva, že pripraví absolventov na všetko to neznáme, do čoho sa hospodársky svet rúti. [...]

Neopíjajte sa rohlíkom

13.02.2024

Reč je o Číne. Európa, vďaka manažmentu Bruselskej EÚ, stráca konkurencieschopnosť, stráca Európanov, ktorých chce nahradiť imigrantami, stráca mocenské pozície a stráca autoritu, honor aj kredit. Stáva sa poskokom a vykonávateľom číchsi príkazov a tají čích. Nakupuje nezmyselné počty vakcín neurčitých zdravotných/ochranných vlastností akoby [...]

Premlčacie lehoty a treťotriedna herečka. Veľa kriku pre nič?

10.02.2024

No to bola dráma. Vo štvrtok večer 8. februára. Dve hodiny. No hrôza. Ja som to však videl a vidím ináč. Ad opozícia: Načo sú komusi nekonečné premlčacie lehoty, keď skutok nechce oznámiť?? A o tomto celom bolo toto divadelné predstavenie aj s treťotriednou herečkou Holečkovou. Lebo desať rokov je aj jej málo. Pýtam sa však celkom [...]

Republika / Milan Uhrík /

Hnutie Republika si na sneme opätovne zvolilo za predsedu Milana Uhríka

25.02.2024 22:08

Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb.

Izrael, Gaza

Netanjahu: Izrael bude po zásahu v Rafahu niekoľko týždňov od úplného víťazstva

25.02.2024 21:27

Izraelský premiér uviedol, že žiadna dohoda ofenzíve v meste Rafah nezabráni.

Srbsko, Kosovo, Aleksandar Vučič

Chorvátsky šéf diplomacie označil srbského prezidenta Vučiča za bábku Ruska. Belehrad protestuje

25.02.2024 21:09

Ide o najnovší spor medzi susednými krajinami, medzi ktorými panuje napätie po väčšinu času od krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch.

gašpar tibor, gašpar pavol

Gašpar: Môj syn spĺňa predpoklady na šéfa SIS

25.02.2024 20:49

Poslanec Juraj Krúpa nevie, na základe čoho má Gašpar danosti a predpoklady byť šéfom SIS. "Je tam viac otáznikov ako odpovedí," povedal.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 627350x
Priemerná čítanosť článkov: 2852x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy