Ako zvládnuť stále neskorší odchod do dôchodku?

 

 

O tejto téme sa na nás šinú už dlhodobo samé pesimizmy. Či od „fundovaných“ politikov či od ich poskokov. Všetci títo Šalamúni presviedčajú verejnosť, že jediná záchrana spočíva v tzv. druhom dôchodkovom pilieri. A mnohí tomu aj veria.

 

Nevadí, že tento pilier ešte nikde vo svete nepreukázal svoju bezpečnosť, spoľahlivosť či výnosnosť. Naopak už ix-krát svojim krachom potvrdil riskantnosť tohto spôsobu hľadania zábezpeky v starobe, až na štyridsať rokov dopredu . A ani v tejto situácii neprichádza od Šalamúnov nič, čo by hľadelo „za obzor“.

 

Opakujú, že pôrodnosť klesá, ale podpora žiadna. Do omrzenia opakujú, že pracujúcich v pomere k „odkázaným“ je stále menej a bude menej. Nie je to však pravda. Rovnaká situácia tu bola aj v minulosti, keď mnoho žien boli domáce panie a starali sa o budovanie rodín. Rovnako môžeme poukázať na to, že predlženie veku odchodu do dôchodku napr. o štyri roky (u žien od socializmu o cca desať rokov), znamená zníženie počtu dôchodcov o viac ako o štvrtinu a v tom istom počte zvýšenie počtu pracujúcich. Dĺžka života na dôchodku sa v minulosti pohybovala na úrovni cca osemnásť rokov. Muži kratšie, ženy dlhšie. Ako je tomu dnes po 64-ke?

 

Pritom nestačí len rátať počty zamestnaných. Je dávno preukázané, že z pohľadu hospodárstva je obrovský rozdiel medzi pracujúcim človekom spotrebiteľom a pracujúcim človekom budovateľom. Kým ten prvý sa živí na rozdeľovaní vytvorených hodnôt, ten druhý ich vytvára. A na zábezpeku všetkých, nielen „odkázaných“, je potrebné hodnoty vytvárať, nie ich iba rozdeľovať či prerozdeľovať. A aj to je jeden z dôvodov nedostatku prostriedkov na tzv. „odkázaných“. Že hodnoty sa nevytvárajú, aj keď zamestnanosť zodpovedá „lepšiemu“ priemeru. Prečo? Lebo sa rozmohol trend pracujúcich spotrebiteľov, nie budovateľov. Občasné komentáre a ohlasy zamestnávateľov o nedostatku zamestnancov produkčných profesií to len potvrdzujú.

 

Viem, že v spoločnosti s novodobými Šalamúnmi je zbytočné ponúkať dobré rady. Ale napriek tomu, som presvedčený, že aspoň malý posun v redistribúcií pracovných pozícií  podľa veku, by pomohol zvládať túto novodobú realitu, od ktorej zdá sa niet v krátkom čase úniku. Tak ako spoločnosti vytvárajú pracovné pozície pre zdravotne postihnutých, rovnako by mohli a možno aj mali zvažovať vyčleňovanie pracovných pozícií pre pracovníkov napr. nad 60 rokov.

 

Viem, že niektorí šéfovia chcú mať na recepcii manekýnky, ale pracovník od výroby či od výkonu servisných prác by veľakrát poskytol zákazníkom neporovnateľne lepšie a odbornejšie informácie, než manekýnka. Lebo sú mnohé práce, ktoré si vyžadujú nie iba príchod do práce, ale si žiadajú aj značný fyzický výkon. Výkon, od ktorého mnohí mladší po pár týždňoch či mesiacoch zutekajú. Tí starší, veľakrát tiež už nevládzu a taká ťažká práca im vážne skracuje a zhoršuje život. Pritom existujú aj pozície, kde fyzický výkon nie je až taký dôležitý či významný. A práve tu by mohol byť priestor pre prácu zmienených preddôchodkových pracovníkov. Aspoň niekoľkých. Aby nemuseli „špekulovať“ nad tým, ako dlho sa dá vydržať na maródke a koľko na Úrade práce.

 

A ak naša spoločnosť chce v plánoch predlžovania veku odchodu do dôchodku byť aspoň trochu  úspešná, mala by toto zvážiť. Aby sme sa nedostali do stavu, že starobných penzistov bude síce menej, ale invalidných či podobných bude násobne viac.

 

Otvorenie II. piliera – úder pre I. pilier a prihrávka na smeč opozícii

17.05.2025

Málo súci člen koalície Hlas, opäť prichádza s „novinkou“ otvorenia II. dôchodkového piliera. Veľmi ma prekvapuje neodbornosť používaných argumentov Hlasu a bezradné prizeranie sa Smeru. No nech opozícia nesmečuje. Akurát! Je možné poskytnúť príležitosť opustenia II. piliera. Dokonca to považujem za potrebné a správne. Aby každý sporiteľ po [...]

Vojenský bunker v civilnom objekte – vojnový zločin!

16.05.2025

Toto by malo byť zakotvené v trestnom a vojnovom práve. A nielen v civilnom objekte, ale aj v civilnej zóne. Takou zónou je aj každá zóna obchodná, vzdelávacia aj nevojenská administratívna. Trestne zodpovedný musí byť každý, kto rozkaz umiestniť zbrane v civilnom objekte, v civilnej zóne vydal! Každý! Lebo takýto rozkaz môže vydať každý vojenský [...]

Žiadne prímerie, rokujte o mieri!

09.05.2025

Je prímerie vo vojne užitočné? No medzi stranami, ktoré sa dostali do vojny „omylom“ či z nejasných a nepravdivých príčin (lebo každá vojna má svoje príčiny), to užitočné byť môže. Podmienkou úspechu každého prímeria však je vzájomná dôvera bojujúcich strán. Ak dôvera neexistuje, prímerie účel nesplní. Poslúži iba na dozbrojenie či na oklamanie [...]

Meloniová, Macron

Macron sa pohádal s Meloniovou kvôli Ukrajine. Nemecký kancelár sa snaží uhasiť spor

19.05.2025 14:05

Macron obvinil Meloniovú, že šíri zavádzajúce informácie.

ČR SR vlajka Slovensko

Vzťah Čechov k Slovensku sa prudko zhoršil, môže za to zrejme politika

19.05.2025 13:40

Kým v minulosti ho Česi hodnotili pravidelne najlepšie, v najnovšom prieskume Slovensko kleslo na desiate miesto.

vojak, Lešť, armáda, cvičenie, Slovenský štít 2024

Polovica Slovenska je ochotná v prípade potreby bojovať za svoju krajinu. Najmenšiu ochotu vyjadrili voliči Republiky a Smeru

19.05.2025 13:25

Z prieskumu vyplynulo, že polovica občanov Slovenska má obavy z vojnového konfliktu.

Chán Júnis / Hamas / Palestína / Gaza /

Izrael nariadil evakuáciu mesta Chán Júnis a okolia, chystá bezprecedentný útok

19.05.2025 12:49, aktualizované: 14:07

Izrael prevezme kontrolu nad celým územím Pásma Gazy a znemožní Hamasu, aby rabovalo humanitárnu pomoc určenú pre Palestínčanov, vyhlásil Netanjahu.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 285
Celková čítanosť: 810131x
Priemerná čítanosť článkov: 2843x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy