Založ si blog

Koho do európskeho parlamentu?

 

 

Onedlho sa budú konať voľby do EP. Koho tam poslať? Už prvý pohľad na početnosť tohto 751 členného zboru poslancov hovorí, že tam neprebieha žiadna, ale žiadna diskusia, či porada. To zistí každý, kto si vypočuje diskusiu troch a viacerých diskutérov, ktorí už krátko po začatí diskusie za začnú obviňovať zo skákania si do reči. Načo ich tam teda 751?

 

O jedno a dvojcentových minciach sa radia už roky. Normálny človek po doterajších skúsenostiach by to vyriešil počas štvrťhodiny. Oni nie. Podobne s prechodom na letný a stredoeurópsky čas. Normálny človek by ten letný skrátil zo siedmich mesiacov na štyri a výsledok by sa dostavil. Možno by uspokojil obe strany nespokojných a bolo by vymaľované. Lebo sedem mesiacov sa tváriť, že je leto, no … Alebo zákaz výkonnejších vysávačov ako 700 W, hoci tieto sa používajú veľmi zriedkavo. Zato rýchlovarná kanvica, ktorá sa používa x-krát denne, tá môže mať pokojne 1800 W. Nuž čo na to povedať.

 

Preto je otázka: Koho tam poslať?, čím ďalej nástojčivejšia. Avšak k jej riešeniu existuje schodná cesta.

 

Teda: Najjednoduchšou odpoveďou je nikoho. Ale to by neriešilo problém, ani by neprispelo k budovaniu spojenej Európy. Preto:

 

EP by mal mať zo zvolených zástupcov štátov (každý štát si určí, ako bude jeho zástupca volený), vytvorené tzv. Predsedníctvo. Jeho početnosť by sa mohla ustáliť na cca tridsiatich až štyridsiatich poslancoch. Toto predsedníctvo by organizovalo na základe vlastných iniciatív a na základe podnetov štátov rokovania o problematike. Na celoeurópskych rokovaniach by sa zúčastňovali poslanci parlamentov jednotlivých štátov toho výboru, do pôsobnosti ktorého prerokovávaná problematika patrí.

 

Teda diskusie a schvaľovania riešenia a legislatívnych úprav problematiky pôdohospodárstva a životného prostredia sa zúčastnia poslanci týchto výborov parlamentov všetkých štátov. Podobne problematiky zdravotníctva či obrany a bezpečnosti. Takýmto spôsobom by sa zvolení poslanci zákonodarných zborov jednotlivých krajín priamo podieľali na zákonodarnom procese „vyššieho“ stupňa. Zároveň by prezentovali a hájili potreby, návrhy riešení a postoje jednotlivých krajín so znalosťou problematiky a znalosťou problému. Na rokovania by prichádzali možno aj s odporúčaniami celého zboru poslancov krajiny, ktorú zastupujú. Spriamilo by sa a zjednotilo tak smerovanie vývoja a budovanie legislatívneho prostredia každej jednotlivej krajiny s budovaním legislatívneho prostredia Európy ako jednotného celku.

 

Zároveň by bolo možné dohodnúť, že na rokovanie môže každá krajina vyslať rovnaký počet poslancov, maximálne možno desať či menej. A bolo by možné bez väčších obáv sa približovať k prijímaniu zákonných úprav väčšinovým hlasovaním, teda bez obáv z „prehlasovania“ väčšími krajinami, ktoré dnes majú v EP väčší počet poslancov.

 

Myslím, že to nie je nič ťažké. Ako však presvedčiť politickú pospolitosť, že je lepšie vytvoriť aj keď menší, ale zbor schopný so znalosťou veci efektívne rozhodovať, než obrovský zbor „všemúdrych“, neumožňujúci umnú a odbornú diskusiu, to neviem. Pritom na práci tohto menšieho zboru, by sa v skutočnosti podieľalo viac poslancov aj odborníkov.

 

Danko chce rokovať o fungovaní koalície? Bravó!

09.04.2024

Na tlačovej besede SNS odznelo: „… sme pripravení rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa zásadne mení politická mapa“. https://www.youtube.com/watch?v=c0BnrJU8uEs od 2,00 min. Musím otvorene pochváliť pána Danka, že chce rokovať o podmienkach ďalšej spolupráce koalície, čo jasne dokazuje, že si plne uvedomil svoj [...]

Nechoďte hneď do Česka, pán prezident

08.04.2024

Nechoďte tam na potvrdenie formálneho priateľstva, ani na predvedenie existujúceho pokrytectva. Áno, netreba si zatvárať oči ani pred pokrytectvom. Na českej strane sme mali možnosť vidieť neskrývané snahy o zasahovanie do politického vývoja na Slovensku, čo by sme mali rázne odmietnuť. Aspoň do chvíle, kým opäť vytvoríme spoločný štát. Lebo ten [...]

Sklamaní a nespokojní? Pozrite sa do zrkadla a nekňučte!

07.04.2024

Vraj pán Peter Pellegrini a jeho štáb strašili voličov vojnou a stavili kampaň na šírení strachu ako vhodnej motivácie voličov a urobili z pána Korčoka kandidáta vojny a vojnového štváča. Že oklamali takto voličov a preto pán Pellegrini vyhral. Nuž verím, že ste sklamaní, ale mýlite sa a klamete ako počas celej tejto kampane. Iba to nesmiete kvôli [...]

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

trump. súd

Muž, ktorý sa zapálil pri súdnej sieni počas procesu s Trumpom, zomrel

20.04.2024 10:37

Muž, údajne zo štátu Florida, rozdával podľa svedkov v parku letáky obsahujúce konšpiračné teórie.

North Korea tensions balistické strely test

Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

20.04.2024 09:47

KĽDR tiež vykonala skúšobný štart protilietadlovej rakety nového typu "Pyoljji-1-2" v Západnom mori.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 230
Celková čítanosť: 654267x
Priemerná čítanosť článkov: 2845x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy