Založ si blog

Vojna? Horšie ešte len príde.

 

Áno, mám obavy. Áno, všetko raz skončí. Ale postoj tejto modernej spoločnosti ma prekvapuje. Akoby vojna bola iba nejaké ekonomické dobrodružstvo, poskytujúce priestor pre atraktívnejšie spravodajstvo. Priestor pre aktérov, v ktorom môžu vychrliť zo seba povýšenectvo, osobnú zlobu, osobnú nenávisť, oddanosť svojej ideologickej či bezpečnostnej diktatúre. Priestor, v ktorom sa môžu ukájať o jedinej, svojej pravdovravnosti. Priestor, v ktorom dokážu vychvaľovať hrdinstvo zbytočne zabitých mužov a žien a bezhranične rozširovať svoj perverzný slovník. Zatiaľ ešte stále treba udržiavať show, napríklad agitovaním zabijakov aj spoza hraníc, aby stihli predviesť všetku svoju podlosť a zlobu.

 

Úplne sa zabúda na to, že vo vojne neraz ide o všetko. Nie iba o ekonomický či marketingový profit. Ale o všetko. O život, o slobodu, o štát, o nezávislosť. A úplne sa prehliada to, že ktorákoľvek strana môže získať hoci aj všetko, bude im to nanič, keď to neprežijú! A dnešná doba je taká pokročilá, že tento výsledok je v krátkom čase uskutočniteľný.

 

Mám obavy, že tak, ako nechápali istí aktéri že k tejto vojne ich pričinením dôjde, tak nechápu, že to nemusia prežiť. Horšie je, že my s nimi. Á dnešní hrdinskí komentátori, politickí, vojenskí či žurnalistickí, produkujú správy, z ktorých je jasné, že takúto možnosť, že to nemusia prežiť, ani ich blízki, si vôbec neuvedomujú.

 

Dokonca predvčerom (14.3.) v Správach a komentároch na RTVS1, moderátorka Tamara Lištiaková špekulovala nad tým, kto by mohol Putina zabiť. A predvádzala svoju oddanosť a charakterovú vyspelosť osvojením si iného názoru, „že je skôr pravdepodobné, že mu (Putinovi) priložia zbraň k hlave a budú ho viesť k hrobu alebo do dôchodku“. Prišlo mi to ako zlý sen. To toto je spravodajstvo verejnoprávneho média? Priam podnecovanie k atentátu na prezidenta? Bola to „správa“, že by to bolo niečo bežné? Pre Tamaru Lištiakovú určite. Touto špekuláciou o organizácii vraždy sa zároveň  prihlásila, do akejsi skupiny, do ktorej patrí. Vďaka že nie je veliteľkou vojenskej jednotky.

 

Doposiaľ som frflal na programového riaditeľa RTVS, že to on prináša každú stredu našim divákom na obrazovky „Vraždy zovšadiaľ“. Akoby to bola nutná súčasť moderného života, v podaní manažérov RTVS. Ale vidím, že nie je sám.

 

Avšak dnes mám pocit, akoby nás čakalo oveľa ťažšie obdobie. Doposiaľ sa totiž použili predovšetkým staršie, nie najmodernejšie a málo akcieschopné zbrane. Veľakrát priam ťažkopádne (tanky), náročné na tylové zabezpečenie. Západná strana sporu však dedukuje a propaguje, že ruskej strane sa vo vojne nedarí podľa plánu (neviem kto im dal plán) a priam to považujú za svoj vojenský úspech a potvrdenie, že treba pokračovať.

 

Ale ja mám obavy, že takýmto postupom vojenských operácií sa približuje čas na použitie zbraní oveľa účinnejších, dokonca najúčinnejších, ktoré sú zatiaľ iba v zálohe a čakajú na zlomové situácie. Pre tieto zbrane prichádza čas práve vtedy, keď sa nedarí. Keď dôjde k nechceným zlomom. Aj mimo bojiska. Napríklad vo vzťahoch tohto sveta. Bolo by lepšie im predísť, aby nikdy nenastali. Obávam sa však, že podnecovanie k bojom a bojovým úspechom, či dodávky zbraní alebo dokonca v zahraničí najímaných bojovníkov, nie sú tou správnou cestou.

 

 

Danko chce rokovať o fungovaní koalície? Bravó!

09.04.2024

Na tlačovej besede SNS odznelo: „… sme pripravení rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa zásadne mení politická mapa“. https://www.youtube.com/watch?v=c0BnrJU8uEs od 2,00 min. Musím otvorene pochváliť pána Danka, že chce rokovať o podmienkach ďalšej spolupráce koalície, čo jasne dokazuje, že si plne uvedomil svoj [...]

Nechoďte hneď do Česka, pán prezident

08.04.2024

Nechoďte tam na potvrdenie formálneho priateľstva, ani na predvedenie existujúceho pokrytectva. Áno, netreba si zatvárať oči ani pred pokrytectvom. Na českej strane sme mali možnosť vidieť neskrývané snahy o zasahovanie do politického vývoja na Slovensku, čo by sme mali rázne odmietnuť. Aspoň do chvíle, kým opäť vytvoríme spoločný štát. Lebo ten [...]

Sklamaní a nespokojní? Pozrite sa do zrkadla a nekňučte!

07.04.2024

Vraj pán Peter Pellegrini a jeho štáb strašili voličov vojnou a stavili kampaň na šírení strachu ako vhodnej motivácie voličov a urobili z pána Korčoka kandidáta vojny a vojnového štváča. Že oklamali takto voličov a preto pán Pellegrini vyhral. Nuž verím, že ste sklamaní, ale mýlite sa a klamete ako počas celej tejto kampane. Iba to nesmiete kvôli [...]

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

trump. súd

Muž, ktorý sa zapálil pri súdnej sieni počas procesu s Trumpom, zomrel

20.04.2024 10:37

Muž, údajne zo štátu Florida, rozdával podľa svedkov v parku letáky obsahujúce konšpiračné teórie.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 230
Celková čítanosť: 654272x
Priemerná čítanosť článkov: 2845x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy