Založ si blog

Kedy vznikne Goralsko? Alebo: O slovenskej zvrchovanosti.

 

 

Už utíchli vášne spojene s vznikom Slovenska, aj keď v Prahe si stále môžete v Národnom múzeu bezplatne pozrieť peknú výstavu „K storočnici vzniku Československa“, pričom si možno tiež budete musieť počkať vyše hodiny v rade pred Múzeom. Je tam stále nával.

 

Už utíchli aj spevy na oslavu veľkého počinu s názvom Deklarácia slovenského národa. Nuž možno je už vhodný čas na zamyslenie sa nad touto témou …

 

Základom sa vraj stala, aj štátny sviatok dostala, Deklarácia slovenského národa.  Čo keby tak urobili všetci? Gorali, Rusnaci, Šarišania, Honťania, Záhoráci, Hornouhri …? Čo keby tak všetci si nárokovali to čo vraj „Slováci“? Lebo toto, Deklaráciu slovenského národa, považujú mnohí za oprávnený základ vzniku samostatného štátu.

 

Na základe umelo vytváranej jazykovej odchýlky? A či je táto menšia medzi „úradnými“ slovenčinou a češtinou než medzi slovenčinou a gorallštinou? Než medzi slovenčinou a rusnáčtinou? šarištinou? hornouhorštinou? A táto jazyková odchýlka viedla k rozbitiu fungujúceho štátu.

 

Uvedomujú si „Slováci“, že boli jediní v Československu s takouto, dnes už je dokázané, že rozbíjačskou, deklaráciou? Ani Česi, ani Moraváci, ani Gorali, dokonca ani Sudeti, ale ani nik iný, sa nepodujal už pri zrode slovanského štátu v tomto teritóriu na vyhlasovanie Deklarácii súcich na jeho budúce rozbíjanie. Áno, aj toto treba priznať a prisúdiť Deklarácii slovenského národa. Bola jediná!

 

A toto má byť pre dnes narodených poučenie z histórie? A plán pre budúcnosť? Pre toto (?) musíme financovať jazykový ústav, ktorý sa „zabíja“ hľadaním, vymýšľaním a dokazovaním „národných“ odlišnosti? Odlišností, vhodných pre rozbíjanie? Nebolo by lepšie platiť niekoho, kto vie spájať, spriateľovať, kto vie kamarátiť a skamarátiť?

 

Viem, že sa nájdu jedinci, ktorí budú hľadať „národné“ odchýlky v „inej kultúre“ aj v kadejakom humuse. Všetko to však môžu zdôrazňovať aj všetci iní. Ale to už tak chodí.

 

Nakoniec sa dopracujeme k otázke, akým právom, Slováci okupujú (?) Goralsko, Rusnacko, Podkarpatsko, Hornouhorsko, Zemplín, Šariš, Záhorie …?  Na základe čoho? Veď jazykovo sú si oveľa odlišnejší ako s Čechmi …

 

Ale keďže je dnes 24. Decembra, prajem všetkým požehnané Vianoce, Sviatyj večur, Kračún, Bože narodzenie … Aby sme si rozumeli na celom Slovensku.

 

 

 

 

 

Predaj v nedeľu? Poľahky a demokraticky vyriešené. Ale práve toto nechcú!

11.06.2020

Obchod je prevádzková činnosť, ktorú nemožno nazvať nepretržitá. Teda bežná prevádzková činnosť. Nedeľa je u nás dňom pracovného pokoja, čo znamená, že žiadna pretržitá prevádzka nemusí pracovať. Jednoducho, život sa bez nej zaobíde. V normálnej krajine a spoločnosti je príplatok ku mzde za prácu vo sviatok na úrovni sto percent. Aj u nás to platí, [...]

Sú tu najväčšie sviatky ľudskosti. Pokúsme sa ich spoznať

11.04.2020

Podľa hlásateľov „pravdy“, pán Ježiš Kristus prišiel na Zem preto, aby zmyl naše hriechy. Aby nás vykúpil z hriechov a hriechy vzal na seba. Aby sňal hriechy tohto sveta. Aby sa obetoval za naše hriechy. Aby nás zmieril so svojím (naším) otcom. Aj sa vyznávajú, že „Ty, ktorý si zomrel za mňa, za moje hriechy … „ Keby sa teda ľudia správali [...]

Skoncujem s násilníckou kriminalitou. A vôbec, chceme to?

11.01.2020

Že takýchto túžob či výkrikov v spoločnostiach už bolo? A nič? Nuž žiada si to logickú dôkladnosť. Nie kecy. V dnešnej spoločnosti, kde senzácie a zlo najviac priťahujú pozornosť publika, sú možno zločinnosť a násilie aj dobrým obchodným artiklom a preto proti ním treba „bojovať“ umiernene. Je možné, že zločincov používajú [...]

kollár

Ak bude 79 poslancov na prelomenie veta, Kollár zvolá schôdzu budúci týždeň

04.08.2020 13:46

Na prijatie zákona vráteného hlavou štátu je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.

Juraj Tkáč, Ide o pravdu

Ide o pravdu s Jurajom Tkáčom: Verejné obstarávanie sa dá robiť čisto, bez korupcie

04.08.2020 13:00

Prečo si ľudia verejné obstrávanie spájajú s korupciou? Prečo v prípade eurofondov trvá až 500 dní? V reláci Ide o pravdu na to odpovie expert Juraj Tkáč.

Miroslav Kollár, poslanec NR SR (Za ľudí)

Šeliga nebude kandidovať za šéfa Za ľudí, podporí Miroslava Kollára

04.08.2020 12:24

Šeliga svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že potrebuje ešte praktickú skúsenosť s politikou.

Smer

Čína pohrozila odvetou za nepriateľské kroky voči čínskym novinárom v USA

04.08.2020 11:02

Spojené štáty údajne od mája neschválili žiadosť žiadneho čínskeho novinára o predĺženie platnosti víz.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 126
Celková čítanosť: 273290x
Priemerná čítanosť článkov: 2169x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy