Založ si blog

Kedy vznikne Goralsko? Alebo: O slovenskej zvrchovanosti.

 

 

Už utíchli vášne spojene s vznikom Slovenska, aj keď v Prahe si stále môžete v Národnom múzeu bezplatne pozrieť peknú výstavu „K storočnici vzniku Československa“, pričom si možno tiež budete musieť počkať vyše hodiny v rade pred Múzeom. Je tam stále nával.

 

Už utíchli aj spevy na oslavu veľkého počinu s názvom Deklarácia slovenského národa. Nuž možno je už vhodný čas na zamyslenie sa nad touto témou …

 

Základom sa vraj stala, aj štátny sviatok dostala, Deklarácia slovenského národa.  Čo keby tak urobili všetci? Gorali, Rusnaci, Šarišania, Honťania, Záhoráci, Hornouhri …? Čo keby tak všetci si nárokovali to čo vraj „Slováci“? Lebo toto, Deklaráciu slovenského národa, považujú mnohí za oprávnený základ vzniku samostatného štátu.

 

Na základe umelo vytváranej jazykovej odchýlky? A či je táto menšia medzi „úradnými“ slovenčinou a češtinou než medzi slovenčinou a gorallštinou? Než medzi slovenčinou a rusnáčtinou? šarištinou? hornouhorštinou? A táto jazyková odchýlka viedla k rozbitiu fungujúceho štátu.

 

Uvedomujú si „Slováci“, že boli jediní v Československu s takouto, dnes už je dokázané, že rozbíjačskou, deklaráciou? Ani Česi, ani Moraváci, ani Gorali, dokonca ani Sudeti, ale ani nik iný, sa nepodujal už pri zrode slovanského štátu v tomto teritóriu na vyhlasovanie Deklarácii súcich na jeho budúce rozbíjanie. Áno, aj toto treba priznať a prisúdiť Deklarácii slovenského národa. Bola jediná!

 

A toto má byť pre dnes narodených poučenie z histórie? A plán pre budúcnosť? Pre toto (?) musíme financovať jazykový ústav, ktorý sa „zabíja“ hľadaním, vymýšľaním a dokazovaním „národných“ odlišnosti? Odlišností, vhodných pre rozbíjanie? Nebolo by lepšie platiť niekoho, kto vie spájať, spriateľovať, kto vie kamarátiť a skamarátiť?

 

Viem, že sa nájdu jedinci, ktorí budú hľadať „národné“ odchýlky v „inej kultúre“ aj v kadejakom humuse. Všetko to však môžu zdôrazňovať aj všetci iní. Ale to už tak chodí.

 

Nakoniec sa dopracujeme k otázke, akým právom, Slováci okupujú (?) Goralsko, Rusnacko, Podkarpatsko, Hornouhorsko, Zemplín, Šariš, Záhorie …?  Na základe čoho? Veď jazykovo sú si oveľa odlišnejší ako s Čechmi …

 

Ale keďže je dnes 24. Decembra, prajem všetkým požehnané Vianoce, Sviatyj večur, Kračún, Bože narodzenie … Aby sme si rozumeli na celom Slovensku.

 

 

 

 

 

Nie Slovenským záujmom!

12.07.2024

Prežívame čiastočne turbulentné obdobie, keď máme možnosť sledovať príživníkov rôznych politických smerov, rôznych politických, najmä osobných záujmov. Prežívame obdobie, o ktorom až nasledujúce generácie budú písať a uvažovať, čo všetko sme prehajdákali. Najväčšie huby či papule dnešných dní robia všetko preto, aby nepriateľstvo medzi [...]

Čas vodcov svorky

27.06.2024

V chotároch niekoľkých obcí v našom malom okrese sa zhromaždila neveľká svorka psov. Veľkých vlčiakov, miešancov, ale aj krpatých čivav. Svorku tvorili spočiatku najmohutnejšie psy. Všetci jedinci voči nej prechovávali radšej rešpekt. Prevažne nechcený, ale čo v takej situácii? Tri či štyri čivavy sa ku svorke pridali neskôr. Prišli o svojho pána [...]

Peniaze pre Starobince a Domy opatrovateľských služieb

25.06.2024

dôkladné či úplné majetkové priznanie k žiadosti o priznanie dôchodku od Sociálnej poisťovne prednostný podiel Starobinca, Domu opatrovateľskej služby na dedičstve o zameškané platby opatrovaného seniora Tento jednoduchý a priamočiary krok výrazne zmení „neschopnosť“ platiť za služby Domova pre seniorov. Neschopnosť samotného seniora aj jeho [...]

dvojitá veža, vysoké tatry, hzs

Vo Vysokých Tatrách zahynul muž z Poľska, tretí za posledný týždeň

20.07.2024 15:30

V najnovšom prípade dostala HZS v piatok popoludní hlásenie o páde Poliaka z Čierneho štítu, kam nevedie značený turistický chodník.

Podhájska, kúpalisko

Na kúpaliskách si treba dávať pozor na 'vreckárov', upozorňuje polícia

20.07.2024 14:57

Nepozornosť návštevníkov kúpalísk využívajú na páchanie trestnej činnosti i takzvaní vreckári.

internet výpadok microsoft letisko

Najhorší výpadok IT systémov v histórii: Kto zaplatí škody, ktoré napáchal?

20.07.2024 14:22

Postihnuté bolo veľké množstvo odvetví, od leteckých spoločností po finančné služby.

Chán Júnis / Hamas / Palestína / Gaza /

V Gaze pri útokoch Izraela za posledný deň zahynulo 37 ľudí, uvádzajú tamojšie úrady

20.07.2024 14:14, aktualizované: 14:26

Počet obetí z radov Palestínčanov sa po deviatich mesiacoch izraelskej vojenskej ofenzívy blíži k 39-tisíc.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 247
Celková čítanosť: 697387x
Priemerná čítanosť článkov: 2823x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy