Založ si blog

Kedy vznikne Goralsko? Alebo: O slovenskej zvrchovanosti.

 

 

Už utíchli vášne spojene s vznikom Slovenska, aj keď v Prahe si stále môžete v Národnom múzeu bezplatne pozrieť peknú výstavu „K storočnici vzniku Československa“, pričom si možno tiež budete musieť počkať vyše hodiny v rade pred Múzeom. Je tam stále nával.

 

Už utíchli aj spevy na oslavu veľkého počinu s názvom Deklarácia slovenského národa. Nuž možno je už vhodný čas na zamyslenie sa nad touto témou …

 

Základom sa vraj stala, aj štátny sviatok dostala, Deklarácia slovenského národa.  Čo keby tak urobili všetci? Gorali, Rusnaci, Šarišania, Honťania, Záhoráci, Hornouhri …? Čo keby tak všetci si nárokovali to čo vraj „Slováci“? Lebo toto, Deklaráciu slovenského národa, považujú mnohí za oprávnený základ vzniku samostatného štátu.

 

Na základe umelo vytváranej jazykovej odchýlky? A či je táto menšia medzi „úradnými“ slovenčinou a češtinou než medzi slovenčinou a gorallštinou? Než medzi slovenčinou a rusnáčtinou? šarištinou? hornouhorštinou? A táto jazyková odchýlka viedla k rozbitiu fungujúceho štátu.

 

Uvedomujú si „Slováci“, že boli jediní v Československu s takouto, dnes už je dokázané, že rozbíjačskou, deklaráciou? Ani Česi, ani Moraváci, ani Gorali, dokonca ani Sudeti, ale ani nik iný, sa nepodujal už pri zrode slovanského štátu v tomto teritóriu na vyhlasovanie Deklarácii súcich na jeho budúce rozbíjanie. Áno, aj toto treba priznať a prisúdiť Deklarácii slovenského národa. Bola jediná!

 

A toto má byť pre dnes narodených poučenie z histórie? A plán pre budúcnosť? Pre toto (?) musíme financovať jazykový ústav, ktorý sa „zabíja“ hľadaním, vymýšľaním a dokazovaním „národných“ odlišnosti? Odlišností, vhodných pre rozbíjanie? Nebolo by lepšie platiť niekoho, kto vie spájať, spriateľovať, kto vie kamarátiť a skamarátiť?

 

Viem, že sa nájdu jedinci, ktorí budú hľadať „národné“ odchýlky v „inej kultúre“ aj v kadejakom humuse. Všetko to však môžu zdôrazňovať aj všetci iní. Ale to už tak chodí.

 

Nakoniec sa dopracujeme k otázke, akým právom, Slováci okupujú (?) Goralsko, Rusnacko, Podkarpatsko, Hornouhorsko, Zemplín, Šariš, Záhorie …?  Na základe čoho? Veď jazykovo sú si oveľa odlišnejší ako s Čechmi …

 

Ale keďže je dnes 24. Decembra, prajem všetkým požehnané Vianoce, Sviatyj večur, Kračún, Bože narodzenie … Aby sme si rozumeli na celom Slovensku.

 

 

 

 

 

Poviem vám podobenstvo

08.07.2019

Jeden otec, neskôr pra pra dedko, volal sa Alan, mal syna Adama. A tešil sa z toho, že ho má, že ho môže vychovávať, starať sa o jeho pokoj, rast a bezpečie. Keď Adam podrástol, otec chcel, viac »

Sociálne dávky radšej ľuďom produktívnym

10.02.2019

Aby si nemysleli mladí, najproduktívnejší to ľudia, že sú zaujímaví iba pre veľkokapitál, ako námezdná pracovná sila, ale aby vedeli, že sú dôležití aj pre našu spoločnosť, pre viac »

O vzniku Slovenska – pohľad z priateľskej strany.

02.01.2019

Československo bolo dobrou, pokrokovou a do istého času veľmi demokratickou krajinou. Aj priemyselne sa radila medzi svetových lídrov. Presviedčať o tom "vlasteneckých" odporcov je ale zbytočné. viac »

Generálny tajomník OSN / António Guterres /

Guterres oznámil sformovanie sýrskeho ústavodarného výboru

23.09.2019 18:01

"Pevne verím, že založenie ústavného výboru pripraveného a vedeného Sýrčanmi môže byť začiatkom politickej cesty" k ukončeniu dlhoročnej vojny, povedal generálny tajomník OSN.

DPOH, holokaust, čítanie mien, Zuzana Čaputová

Čaputová v OSN: Ľudstvo zabudlo platiť účty voči planéte

23.09.2019 17:54, aktualizované: 18:03

Prezidentka vystúpila v OSN so svojím prejavom na tému využívania obnoviteľných zdrojov energie a obmedzenia využívania uhlia.

Dmitrij Medvedev

Medvedev podpísal dokument zaväzujúci Rusko k plneniu cieľov klimatickej dohody

23.09.2019 17:51

Podpísaný dekrét Medvedev prezentoval na zasadnutí vlády.

Kôň

Po kohútovi Mauriceovi sa francúzsky súd bude zaoberať kauzou koňa Sésama

23.09.2019 17:34

Majiteľov koňa žalujú susedia, ktorým prekáža zápach konského trusu a moču, ako aj stála prítomnosť múch a zvuky, ktoré kôň vydáva.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 229970x
Priemerná čítanosť článkov: 1933x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy