Založ si blog

O okupácii v 1968. z iného uhla pohľadu

 

Stíchli spomienky na 68., odzneli rôzne ponosy, čo nebolo možné hovoriť do zmeny režimu sa povedalo. Boli to výhradne zlé spomienky, pripomínanie toho, ako sa ľudia báli keď videli armádu v uliciach miest, keď počuli výstrely.

 

Bolo to aj spomínanie na ľudí, ktorí v dôsledku obsadenia krajiny spojeneckými vojskami prišli o život. Ľudia vyjadrili obrovské sklamanie nad stratou ľudských životov, veľakrát veľmi mladých.

 

Bola to skutočne situácia, ktorá priniesla obrovské sklamanie. Vojensky nás obsadili tí, na ktorých sme sa spoliehali ako na pomoc a priateľov. Všetci činovníci spomienok potvrdili, že to bolo veľmi zlé, odstrašujúce, nepriateľské.

 

Už ale nik sa nezamýšľa nad tým, že dnes synovia našej spoločnosti idú po zuby vyzbrojení do Afganistanu či Iraku, šíriť rovnaké nepriateľstvo, rovnakú ba väčšiu hrôzu. Lebo tam kam idú naši, tam sa zabíja a vraždí dennodenne. Bez pardonu. Pritom tam idú dobrovoľne, niektorí dokonca poskytli úplatok podplukovníčke na MO, len aby sa tam dostali. Chcú ísť a idú na zárobok. Chcú si postaviť dom či kúpiť byt či inú hmotnú vymoženosť. Za to, čo v prípade 68. naša spoločnosť odsudzuje.

 

Vôbec im nevadí, že tam idú strieľať do ľudí, ktorí tam nechcú žiadnych cudzincov. Vôbec im nevadí, že tam šíria hrôzu, strach a smrť. To, na čo ich rodičia aj po 50-tich rokoch hromžia a nenachádzajú žiadne ospravedlnenie.

 

A ich rodičia nevedia prísť na meno tým, ktorí sem prišli v 68. z donútenia. Na rozkaz. Zadarmo. Ba iba svoje životy niesli do neznámeho rizika. A prišli sem s tým, že tu treba chrániť ľudí pred kontrarevolucionármi. Nevedeli do čoho idú. Klamali im, tak ako nám. Aký to rozdiel oproti našim, ktorí vedia do čoho idú a ísť chcú. Ale o našich nehovoria to čo o vtedy spojeneckých. Keď naši idú šíriť hrôzu za zárobok, to je OK.

 

A našim nik nesmie položiť otázku, koľkých domorodcov oni či ich jednotka tam zabili. To sa nepatrí, to by bolo veľmi neslušné. Iba oplakávanie, keď zabijú nášho. Nie je to pokrytectvo? Čo keby si aj naši ozbrojení hrdinovia vypočuli spomínanie na 68.? Čo keby si to vzali k srdcu?

 

 

Poviem vám podobenstvo

08.07.2019

Jeden otec, neskôr pra pra dedko, volal sa Alan, mal syna Adama. A tešil sa z toho, že ho má, že ho môže vychovávať, starať sa o jeho pokoj, rast a bezpečie. Keď Adam podrástol, otec chcel, viac »

Sociálne dávky radšej ľuďom produktívnym

10.02.2019

Aby si nemysleli mladí, najproduktívnejší to ľudia, že sú zaujímaví iba pre veľkokapitál, ako námezdná pracovná sila, ale aby vedeli, že sú dôležití aj pre našu spoločnosť, pre viac »

O vzniku Slovenska – pohľad z priateľskej strany.

02.01.2019

Československo bolo dobrou, pokrokovou a do istého času veľmi demokratickou krajinou. Aj priemyselne sa radila medzi svetových lídrov. Presviedčať o tom "vlasteneckých" odporcov je ale zbytočné. viac »

Pocasie 24 09

Meteorológ Jurčovič: Babie leto dorazí až v októbri!

23.09.2019 16:47

Ustúpia nočné a ranné mrazy? Kam vystúpia denné teploty?

HONGKONG protest, demonštrácia, oheň, barikáda

Policajti zadržali cez víkend v Hongkongu takmer 50 demonštrantov

23.09.2019 16:41

Od júnového začiatku protestov bolo zatknutých už 1 556 ľudí.

látky

V Zemianských Kostoľanoch vykopali podozrivé látky

23.09.2019 16:24

Hoci ich obsah ešte nie je známy, začala trestné stíhanie vo veci nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov.

autoškola

NAKA v súvislosti s podplácaním za účelom získania vodičáku, zadržala šesť osôb

23.09.2019 16:11

Účastníci sa vôbec nezúčastňovali prípravy, ani výcviku.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 229959x
Priemerná čítanosť článkov: 1932x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy