Založ si blog

O okupácii v 1968. z iného uhla pohľadu

 

Stíchli spomienky na 68., odzneli rôzne ponosy, čo nebolo možné hovoriť do zmeny režimu sa povedalo. Boli to výhradne zlé spomienky, pripomínanie toho, ako sa ľudia báli keď videli armádu v uliciach miest, keď počuli výstrely.

 

Bolo to aj spomínanie na ľudí, ktorí v dôsledku obsadenia krajiny spojeneckými vojskami prišli o život. Ľudia vyjadrili obrovské sklamanie nad stratou ľudských životov, veľakrát veľmi mladých.

 

Bola to skutočne situácia, ktorá priniesla obrovské sklamanie. Vojensky nás obsadili tí, na ktorých sme sa spoliehali ako na pomoc a priateľov. Všetci činovníci spomienok potvrdili, že to bolo veľmi zlé, odstrašujúce, nepriateľské.

 

Už ale nik sa nezamýšľa nad tým, že dnes synovia našej spoločnosti idú po zuby vyzbrojení do Afganistanu či Iraku, šíriť rovnaké nepriateľstvo, rovnakú ba väčšiu hrôzu. Lebo tam kam idú naši, tam sa zabíja a vraždí dennodenne. Bez pardonu. Pritom tam idú dobrovoľne, niektorí dokonca poskytli úplatok podplukovníčke na MO, len aby sa tam dostali. Chcú ísť a idú na zárobok. Chcú si postaviť dom či kúpiť byt či inú hmotnú vymoženosť. Za to, čo v prípade 68. naša spoločnosť odsudzuje.

 

Vôbec im nevadí, že tam idú strieľať do ľudí, ktorí tam nechcú žiadnych cudzincov. Vôbec im nevadí, že tam šíria hrôzu, strach a smrť. To, na čo ich rodičia aj po 50-tich rokoch hromžia a nenachádzajú žiadne ospravedlnenie.

 

A ich rodičia nevedia prísť na meno tým, ktorí sem prišli v 68. z donútenia. Na rozkaz. Zadarmo. Ba iba svoje životy niesli do neznámeho rizika. A prišli sem s tým, že tu treba chrániť ľudí pred kontrarevolucionármi. Nevedeli do čoho idú. Klamali im, tak ako nám. Aký to rozdiel oproti našim, ktorí vedia do čoho idú a ísť chcú. Ale o našich nehovoria to čo o vtedy spojeneckých. Keď naši idú šíriť hrôzu za zárobok, to je OK.

 

A našim nik nesmie položiť otázku, koľkých domorodcov oni či ich jednotka tam zabili. To sa nepatrí, to by bolo veľmi neslušné. Iba oplakávanie, keď zabijú nášho. Nie je to pokrytectvo? Čo keby si aj naši ozbrojení hrdinovia vypočuli spomínanie na 68.? Čo keby si to vzali k srdcu?

 

 

Predaj v nedeľu? Poľahky a demokraticky vyriešené. Ale práve toto nechcú!

11.06.2020

Obchod je prevádzková činnosť, ktorú nemožno nazvať nepretržitá. Teda bežná prevádzková činnosť. Nedeľa je u nás dňom pracovného pokoja, čo znamená, že žiadna pretržitá prevádzka nemusí pracovať. Jednoducho, život sa bez nej zaobíde. V normálnej krajine a spoločnosti je príplatok ku mzde za prácu vo sviatok na úrovni sto percent. Aj u nás to platí, [...]

Sú tu najväčšie sviatky ľudskosti. Pokúsme sa ich spoznať

11.04.2020

Podľa hlásateľov „pravdy“, pán Ježiš Kristus prišiel na Zem preto, aby zmyl naše hriechy. Aby nás vykúpil z hriechov a hriechy vzal na seba. Aby sňal hriechy tohto sveta. Aby sa obetoval za naše hriechy. Aby nás zmieril so svojím (naším) otcom. Aj sa vyznávajú, že „Ty, ktorý si zomrel za mňa, za moje hriechy … „ Keby sa teda ľudia správali [...]

Skoncujem s násilníckou kriminalitou. A vôbec, chceme to?

11.01.2020

Že takýchto túžob či výkrikov v spoločnostiach už bolo? A nič? Nuž žiada si to logickú dôkladnosť. Nie kecy. V dnešnej spoločnosti, kde senzácie a zlo najviac priťahujú pozornosť publika, sú možno zločinnosť a násilie aj dobrým obchodným artiklom a preto proti ním treba „bojovať“ umiernene. Je možné, že zločincov používajú [...]

Miroslav Kollár, poslanec NR SR (Za ľudí)

Šeliga nebude kandidovať za šéfa Za ľudí, podporí Miroslava Kollára

04.08.2020 12:24

Šeliga svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že potrebuje ešte praktickú skúsenosť s politikou.

Smer

Čína pohrozila odvetou za nepriateľské kroky voči čínskym novinárom v USA

04.08.2020 11:02

Spojené štáty údajne od mája neschválili žiadosť žiadneho čínskeho novinára o predĺženie platnosti víz.

KĽDR / Kim Čong-un /

OSN: KĽDR pravdepodobne pokročila vo vývoji jadrových zbraní

04.08.2020 09:58

Severná Kórea má pokračovať vo vývoji svojho jadrového programu vrátane výroby vysoko obohateného uránu a experimentálneho ľahkovodného reaktora.

Virus Outbreak Greece Tourists

V pondelok na Slovensku pribudlo 14 nakazených koronavírusom

04.08.2020 09:38, aktualizované: 10:18

Laboratóriá vykonali 1 320 testov.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 126
Celková čítanosť: 273279x
Priemerná čítanosť článkov: 2169x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy