Založ si blog

Čo a kam s rozvedenými?

 

V živote spoločenskom, politickom či hospodárskom sa stretávame s rôznymi osobami. Vďaka médiám veľmi často aj s nespratníkmi, škodiacimi spoločnosti, spravodlivo odsúdenými a po zmene politického režimu s tými istými avšak už utláčanými, nespravodlivo odsúdenými, príkladnými občanmi. Nuž ťažko byť v modernej spoločnosti dostatočne prezieravý.

 

Z hľadiska rodinného života sa stretávame s osobami slobodnými, vydatými / ženatými aj s rozvedenými. Z pohľadu tendencií vývoja by mali byť rozvedení tí najmodernejší, najpokrokovejší, lebo oni zaznamenali najdynamickejší nárast. Ibaže mne sa to nezdá a ani mi to „nesedí“.

 

Viem, že aspoň raz rozvedených sú zhruba jedna tretina, teda významná časť, preto aj odozva bude tomu zodpovedať. Nuž s tým sa musí počítať. Ja však myslím na iné.

 

Ak s odstupom a s odosobnením pozerám na rozvedeného – rozvedenú, teda stav, nie osobu, tak mi pripadajú, že v živote čosi zorali. Nevhodne. Nie tak ako chceli. Pritom išlo a ide o ich najosobnejšiu záležitosť. Ako je možné, že svoje najvlastnejšie záujmy dokázali a dokážu takto zmrviť, či zničiť? Nepripájajte sem prosím tvrdenia, akí ste výborní kamaráti po rozvode. Na mňa to neplatí.

 

A tak mi prichádzajú na um otázky typu ako:

 

  • Je vhodný takýto človek na manažovanie procesov? Procesov výrobných či procesov zmien? Človek, ktorý nedokázal súco manažovať ani svoje najvlastnejšie záujmy? Človek, ktorý sklamal vo svojich prehláseniach a sľuboch? Vie ten vôbec manažovať príslušné procesy? Alebo len opäť sľubuje? Možno mu dôverovať? Možno sa naň spoliehať?

 

  • Je vhodný takýto človek do riadenia verejných záujmov spoločnosti? Zastupovať verejnosť pri prijímaní rozhodnutí majúcich dopad na širšiu či celú spoločnosť? Tomu majú dôverovať ľudia jemu úplne neznámi? Môžu dôverovať človeku, ktorý sklamal svojich najbližších? Čo môže spoločnosť očakávať od takýchto ľudí v politickej činnosti výkonnej či zákonodarnej?

 

Vo všetkých spomenutých činnostiach je nutné manažovať ľudí. Áno ľudí. To najdôležitejšie čo každá spoločnosť, firma či rodina má. Je vhodné aby ľudia, ktorí nezvládli seba či udalosti sebe najbližšie, manažovali kohokoľvek iného? Aby ten kto nezvládol svoje najintímnejšie záležitosti, ku ktorým sa sám odhodlal a podujal, a pri výkone ktorých sklamal a častokrát aj ublížil mnohým najbližším, rozhodoval o životnom smerovaní či pracovnom raste kohokoľvek iného? Aby rozhodoval o ustanoveniach zákonov?

 

Pritom si plne uvedomujem, že za všetky rozvody môže „ten druhý“.

 

Viem, že takýmito otázkami či zvolaniami problém rozvodov neodstránime ani nevyriešime. Ani nezmeníme pracovno–spoločenskú angažovanosť rozvedených. Myslím však, že pri náročnejšom posudzovaní predpokladov kariérneho rastu či politických ambícií uchádzača, napríklad aj z pohľadu rodinného stavu, by si jednotlivci vo väčšej miere uvedomovali dopad dodržania svojich vyhlásení či sľubov aj na spoločenské a kariérne uplatnenie. A aj preto by pristupovali aj k manželstvu zodpovednejšie. Rovnako už pred vstupom doň i v čase jeho trvania.

 

Naša moderná spoločnosť však práve toto zakazuje. Lebo otázkami na rodinný stav by boli porušené osobné a kariérne práva kohosi … O osude, pracovnom či spoločenskom, teda aj zákonodarnom, by však mali rozhodovať v prvom rade ľudia spoľahliví, ľudia ktorým možno plne dôverovať. Ľudia, ktorí dodržiavajú dohody, ľudia, ktorí sú ochotní a schopní prekonávať prípadné prekážky, ktoré sa im postavia do cesty.

 

A ako týchto ľudí nájsť? Zakazovaním otázok? Zakazovaním zistiť aké skutočné výsledky dosiahol kandidát? V profesnom či osobnom živote? Aká je jeho skutočná motivácia zaujať ponúkaný post? Vari osobný život nehovorí nič o postojoch kandidáta? O jeho osobných vlastnostiach? O jeho osobných preferenciách? Tak prečo je práve toto zakázané vidieť a vnímať? Preto, lebo si to želá anonym, upatlaný  na nevhodnej pozícií? Veď rozhodovanie a riadenie vybraného manažéra či politika osobne ponesú všetci v jeho dosahu. Nie upatlaný anonym!

 

Vhodné nastavenie posudzovania odborných, profesných a ľudských vlastností povedie z dlhodobého hľadiska k tomu, že všetci, počnúc žiakmi základných škôl, si budú lepšie uvedomovať, že čestnosť, zodpovednosť a korektnosť je pre život potrebná a užitočná. A budú sa aj usilovať túto vlastnosť si pestovať. A toto nemôže byť pre žiadnu spoločnosť bez úžitku. Preto je žiadúce takéto pravidlá bez zbytočného odkladu nastaviť.

 

Neodsudzujem rozvedených, lebo už sa tak stalo a sami si nesú dôsledky. Niektorí dokonca získali „lepšieho“ partnera či partnerku a neprijmú žiadnu kritiku. Čo tam po ostatných. Ale, nazdávam sa, že je lepšie nastaviť v spoločnosti také pravidlá, ktoré povedú k zmenšeniu nežiadúcich „excesov“, než sa vyzbrojovať nezáujmom a radšej zatvárať pred nimi oči.

 

Preto, ak budete kamsi kandidovať, predstavte sa! A nebojte sa a nič neskrývajte! Najmä nie, či dodržiavate sľuby alebo klamete. Ničoho sa neobávajte. Sme predsa moderná, demokratická a pokroková spoločnosť.

Ničenie občianskej infraštruktúry a pokyn na ústup

24.06.2022

V európskych dejinách sú známe prípady, keď ustupujúci zničili vlastné obydlia, vypálili celé obce, aby protivník, ktorý bol na postupe nič nezískal, nič nenašiel. A tak nastávali situácie, že armáda dobyla ďalšie územie, ale ostala bez prístrešku a o hlade. Nebolo kam hlavu schovať, nebolo čo rabovať, nebolo čo zabiť, ani sliepku. Tento postup bol [...]

Titanic s poodhrnutou záclonou

14.06.2022

Pozreli sme si s manželkou tento veľmi úspešný film, ktorý mnohí z vás poznajú. Film opisujúci príbeh prvej plavby, ktorá sa stala zároveň aj poslednou pre túto loď. Aj pre mnohých cestujúcich. Celkom okolo 1 450 ľudí, ktorí tam vtedy zomreli. Film naozaj poctivo spracovaný všetkými zúčastnenými. Od autora námetu, scenára, tvorcov hudby, [...]

Čaputová a Hitler?

06.06.2022

Pani Čaputová vo svojom prejave pred poslancami Ukrajiny v Kyjeve uviedla: „Hitler pred začiatkom druhej svetovej vojny odkázal svetu, že slobodné a demokratické Československo nepatrí do jeho plánu novej Európy“. Neviem kedy, kde presne a komu to Hitler povedal, lebo zdroj pani Čaputová neuviedla, ale som zaskočený tým, že v tomto čase a v tejto situácii [...]

Joe Biden, Nemecko, Markus Söder

Zakázať, zastropovať ceny. Lídri G7 budú hovoriť o ruskom zlate a rope

26.06.2022 07:00

Štáty skupiny G7 majú na programe stretnutia nielen otázku Ruska, ale aj debatu o mocenských ambíciách Číny či klíme.

vojna na Ukrajine, Charkov

ONLINE: V Kyjeve sa ozvali výbuchy, bude hlavné mesto opäť cieľom?

26.06.2022 06:45

V hlavom meste Ukrajiny opäť zaznamenali výbuchy. Ak Rusko ovládne Donbas, pohne sa ďalej? Podľa Zelenského si Ukrajina všetky dobyté územia vezme späť.

opičie kiahne

WHO nevyhlási stav núdze pre opičie kiahne, treba ich však monitorovať

26.06.2022 06:36

Núdzový výbor WHO uviedol, že mnohé aspekty prudko sa šíriacej nákazy sú "nezvyčajné" a priznal, že opičie kiahne boli roky zanedbávané.

Guantanámo

Afganec sa z Guantanáma dostal po 15 rokoch. Taliban chce dostať von ďalšieho

26.06.2022 06:00

Afganec prepustený po 15 rokoch väznenia na americkej základni Guantánamo na Kube sa v sobotu vrátil domov, kde ho privítali ako hrdinu.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 163
Celková čítanosť: 416832x
Priemerná čítanosť článkov: 2557x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy