Čas postihovať nadčasy

26. apríla 2015, durilamichal, Ekonomika

 

V minulosti existovali dôvody v hospodárstvach rôznych krajín, ktoré si vyžadovali prácu nadčas. Tomu boli prispôsobené podmienky odmeňovania za prácu, kedy tým, ktorí odpracovali viac hodín ako stanovoval týždenný limit, boli poskytované príplatky za prácu nadčas. Za nadčasovú hodinu obdŕžal pracovník vyššiu mzdu ako za hodinu práce v rámci limitu. Tento model sa zachoval dodnes.

 

Dnes sú však hospodárske podmienky vo väčšine krajín celkom zmenené. Vyspelý svet potrebuje riešiť otázku prístupu väčšieho podielu ľudí k možnosti živiť sa prácou. Každá nezamestnanosť nad 2,5 % je totiž neprimerane vysoká. Aj keď rôzni chamtivci budú tvrdiť čokoľvek iné. Skutočná nezamestnanosť však v priemere presahuje 12,0 % a jej neriešenie už má a bude mať dopad na správanie sa spoločnosti. Celej spoločnosti, nielen nezamestnaných.

 

Preto by možno bolo načase, upraviť mzdové pravidlá v tomto duchu. Konkrétne za nadčasovú hodinu bude poskytovaná mzda krátená, nie zvýšená. A firma, ktorá vyťažuje svojich zamestnancov nadčasovými prácami bude za každú takto odpracovanú hodinu postihovaná „daňou z nepochopenia“. Samozrejme, krátenie mzdy i postih firmy musia byť výrazné, aby všetci zainteresovaní  „porozumeli“, čo si dnešná situácia žiada.

 

Týmto krokom by sa odbúrala snaha zamestnancov vykonávať prácu nadčas a zameriavali by sa viac na to, aby dostali spravodlivú mzdu za štandardný odpracovaný čas. Odbory by tiež stratili jednu agendu a venovali by zvýšenú pozornosť štandardným podmienkam práce a odmeňovaniu za ňu. A nepochybne by aj firma ľahšie „pochopila“, že ma zamestnať ďalších zamestnancov a nezhŕňať argumenty, prečo musí využívať nadčasy a dojednávať si výnimky ešte aj nad rámec pracovného práva. Možno by stačilo aj „slabých“ 15 € postihu za každú nadčasovú hodinu. Nakoniec asi by bolo aj možné preukázať, že preťažovaní pracovníci sú viac stresovaní, príp. zažívajú iné negatíva vlastného života.

 

Táto zmena by nevyriešila kopu problémov okolo nezamestnanosti. Ale aspoň by naznačila, že si problém uvedomujeme a snažíme sa riešiť čo sa dá. Lebo v konečnom dôsledku každý veľký úspech pozostáva z mnohých malých krokov.