Založ si blog

Trhový mechanizmus už nie?

Vraj prežívame hospodársku a finančnú krízu. Keby len to! To by sme poľahky prekonali. Lenže my prežívame krízu oveľa hlbšiu. Prežívame krízu z dlhodobého uplatňovania ľudovej múdrosti: „múdrejší ustúpi“. Áno, to čo prežívame nie je kríza finančná ani hospodárska, je to kríza z preferovania darebákov a hlupákov. Evidentne ľudová múdrosť s takým niečím nepočítala.

 

Do čela mnohých ťažiskových sfér spoločensko-ekonomického života sa natlačili hlupáci, lebo si myslia, že tomu rozumejú. Mnohých hlupákov tam natlačili iní, lebo si myslia, že je dobré, že tomu nerozumejú. To čo dnes prežívame je výsledok práve toho. Ale k veci.

 

V USA zachraňovali finančný, predovšetkým bankový sektor, vraj pre finančnú stabilitu krajiny. Zachraňovali financie pred dôsledkami „celosvetovej“ krízy. Jasné, že to nebola pravda! Zachraňovali darebákov v bankovníctve a vo finančnom sektore. Klamstvami o svetovej hospodárskej kríze chceli zabrániť tomu, aby sa aj laická verejnosť dozvedela, že financie riadia darebáci. A že práve títo darebáci sú príčinou vraj „svetovej“ krízy.

 

Aby to nestačilo, máme ten istý scenár v EU. Vraj treba pomôcť Grécku, lebo ináč by bola ohrozená stabilita eura! Jasné, že sú to klamstvá. Nakoniec ekonómovia radia, ak by Grécko nebolo členom EURO-zóny, mohlo by devalvovať vlastnú menu a touto cestou pomôcť riešiť hospodárske problémy. A čuduj sa svete, to čo by Grécku pomohlo, EURO zóne by uškodilo …

 

A keďže najväčší tupci sú najmenej ochotní pripustiť svoju neschopnosť, zariadili to tak, že to štát, v našom prípade EURO zóna, zachraňuje svoju vlastnú stabilitu. Nie ich tuposť a darebáctvo! Veď akože by to vyzeralo, že najlepšie platení manažéri sú najväčší trpáci? Toto nesmú pripustiť za žiadnych okolností! Veď to by poškodilo obraz celej spoločnosti v očiach nielen domácej, ale aj zahraničnej verejnosti! A dôveru v dotknuté inštitúcie! Preto obyčajní smrteľníci si pritiahnú opasky, aby nenásytným a neschopným manažérom v bankách a na burzách a predovšetkým ich majiteľom vytvorili plánované zisky. Kapitalistická demokracia je už raz taká a iná nikdy nebude.

 

A tak mi vyvstáva otázka, čo je príčinou toho, že vodcovia krajín a sveta sa dávajú najímať za hlásateľov klamstiev? Vedia veľmi dobre, že klamú. Vedia veľmi dobre, že týmito klamstvami len zakrývajú a podporujú darebákov vo svete financií. Za akú odmenu to robia? Čo za to berú? Povedia to niekedy? Alebo si dajú do zákona, že ONI nemusia preukazovať pôvod svojich príjmov? Že už to v zákone majú?

 

Prečo zachraňujú neschopných, ktorí požičali na nenávratné projekty? Prečo zachraňujú tých, ktorí za zlé investovanie si už vyplatili odmeny a ďalšie sa chystajú si vyplatiť?

 

Čo vedie lídrov krajín, aby týchto darebákov chránili a podporovali? Veď, ak by Grécku nebola poskytnutá pomoc, nič horšieho by sa nestalo než to, že tí, ktorí sa pasujú za znalcov financií by vykázali obrovské straty, prípadne by zbankrotovali. Boli by to určite veľké bankové domy a rôzne investičné, sporiace a poistné fondy a inštitúcie. A to by bolo aj správne! Takto má fungovať trhový mechanizmus! Alebo už nie?

 

A tak, pri všetkej úcte voči pani Merkelovej, postavila sa do čela hnutia, ktoré chce politickým tlakom zabezpečiť očakávané zisky nemeckým zlým finančníkom a ich majiteľom. Lebo nemecké bankové domy sú na poprednom mieste zarábajúcich na pôžičkách pre Grécko. To isté platí o všetkých lídroch, ktorí sa do tohto prúdu ochotne zaradili. Do prúdu, ktorý robí štátne tajomstvo zo zistenia, že finančný sektor riadia darebáci. Nevynímajúc ani bankový dohľad v tej ktorej krajine.

 

Môžeme si byť istí, že všetci politickí lídri, ktorí sa pridali do tohto čudného prúdu, obdržali štatistiku bankového sektora vlastnej krajiny, aby vedeli, čo ich čaká, ak Grécko podporia a čo ak nepodporia. A následne všetci darebáci svojim postojom potvrdili a potvrdzujú, že veľkokapitalisti zbankrotovať nesmú!

 

V podstate okatejšie ako kedykoľvek v histórii môžeme sledovať, ako politici zachraňujú kapitalistov, ktorí prispievali a budú prispievať týmto politikom darebákom na ich nenásytnosť a udržanie sa pri politických válovoch. Dúfam len, že títo darebáci politici nebudú rozširovať svoje kamarátstva o ďalších darebákov kapitalistov, ktorí tiež nesmú zbankrotovať. Lebo proletári toľko našetrené určite nemajú.

 

Ale pozor! V Ázii možno ľudovú múdrosť: „múdrejší ustúpi“, nepoznajú a neuctievajú. A onedlho nám prezradia aké je naše nové poslanie a kde je naše miesto …

 

 

Pozn.: Tento blog bol zverejnený aj na serveri http://durila.blog.idnes.cz/, 28. 5. 2010.

 

Mzdy dohodou?

27.04.2017

Podľa portálov na vyhľadávanie práce dominuje ponuka „mzda dohodou“. Nuž pokiaľ by to bola pravda, nič proti. Ale aké šance dohodovať sa má uchádzač o miesto robotníka? V čase či viac »

Všetci majú málo

22.03.2017

Nie je to tak dávno, keď som si myslel, že iba veľkooligarchovia vždy majú málo. Že sú to oni, kto ženie ľudstvo do záhuby cestou chamtivosti a nenásytnosti. Živá skúsenosť však napovedá viac »

Víminky

03.12.2016

Pred časom sa rozbehlo preverovanie výdavkov na propagáciu v rezorte ministerstva zahraničia. Nechcem to nijako komentovať, iba ma zaujali argumenty, ktoré majú dokazovať, že všetko je v poriadku. viac »

utečenci, migranti, migračná kríza, nemecko, hanau,

Americká polícia našla nákladiaku osem mŕtvych migrantov

23.07.2017 20:11

V prívese nákladného auta pred predajňou Walmart v texaskom San Antoniu našla polícia osem mŕtvol a tiež desiatky živých, ale značne dehydrovaných ľudí.

lajčák, miroslav lajčák,

Lajčáka čakajú povinnosti v OSN, zastúpi ho štátny tajomník Korčok

23.07.2017 20:00

Nové pracovné aj reprezentačné povinnosti čakajú hneď po letných prázdninách šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.

dôchodca, dôchodok, penzia, pracujúci, zamestnanec

Dlhšia podpora pre ľudí 50 plus?

23.07.2017 20:00

Stratiť prácu po päťdesiatke je aj v dobrých ekonomických časoch problém.

Bojko Borisov, zbrane, bulharsko,

Sofia posiela zbrane do Sýrie

23.07.2017 20:00

Azerbajdžanská spoločnosť Silk Way Airlines dodáva cez Balkán zbrane aj pre opozíciu v Sýrii. V bulharských novinách Trud o tom informovala Diľana Gajtandžijevová.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 151499x
Priemerná čítanosť článkov: 1500x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy