Založ si blog

Trhový mechanizmus už nie?

Vraj prežívame hospodársku a finančnú krízu. Keby len to! To by sme poľahky prekonali. Lenže my prežívame krízu oveľa hlbšiu. Prežívame krízu z dlhodobého uplatňovania ľudovej múdrosti: „múdrejší ustúpi“. Áno, to čo prežívame nie je kríza finančná ani hospodárska, je to kríza z preferovania darebákov a hlupákov. Evidentne ľudová múdrosť s takým niečím nepočítala.

 

Do čela mnohých ťažiskových sfér spoločensko-ekonomického života sa natlačili hlupáci, lebo si myslia, že tomu rozumejú. Mnohých hlupákov tam natlačili iní, lebo si myslia, že je dobré, že tomu nerozumejú. To čo dnes prežívame je výsledok práve toho. Ale k veci.

 

V USA zachraňovali finančný, predovšetkým bankový sektor, vraj pre finančnú stabilitu krajiny. Zachraňovali financie pred dôsledkami „celosvetovej“ krízy. Jasné, že to nebola pravda! Zachraňovali darebákov v bankovníctve a vo finančnom sektore. Klamstvami o svetovej hospodárskej kríze chceli zabrániť tomu, aby sa aj laická verejnosť dozvedela, že financie riadia darebáci. A že práve títo darebáci sú príčinou vraj „svetovej“ krízy.

 

Aby to nestačilo, máme ten istý scenár v EU. Vraj treba pomôcť Grécku, lebo ináč by bola ohrozená stabilita eura! Jasné, že sú to klamstvá. Nakoniec ekonómovia radia, ak by Grécko nebolo členom EURO-zóny, mohlo by devalvovať vlastnú menu a touto cestou pomôcť riešiť hospodárske problémy. A čuduj sa svete, to čo by Grécku pomohlo, EURO zóne by uškodilo …

 

A keďže najväčší tupci sú najmenej ochotní pripustiť svoju neschopnosť, zariadili to tak, že to štát, v našom prípade EURO zóna, zachraňuje svoju vlastnú stabilitu. Nie ich tuposť a darebáctvo! Veď akože by to vyzeralo, že najlepšie platení manažéri sú najväčší trpáci? Toto nesmú pripustiť za žiadnych okolností! Veď to by poškodilo obraz celej spoločnosti v očiach nielen domácej, ale aj zahraničnej verejnosti! A dôveru v dotknuté inštitúcie! Preto obyčajní smrteľníci si pritiahnú opasky, aby nenásytným a neschopným manažérom v bankách a na burzách a predovšetkým ich majiteľom vytvorili plánované zisky. Kapitalistická demokracia je už raz taká a iná nikdy nebude.

 

A tak mi vyvstáva otázka, čo je príčinou toho, že vodcovia krajín a sveta sa dávajú najímať za hlásateľov klamstiev? Vedia veľmi dobre, že klamú. Vedia veľmi dobre, že týmito klamstvami len zakrývajú a podporujú darebákov vo svete financií. Za akú odmenu to robia? Čo za to berú? Povedia to niekedy? Alebo si dajú do zákona, že ONI nemusia preukazovať pôvod svojich príjmov? Že už to v zákone majú?

 

Prečo zachraňujú neschopných, ktorí požičali na nenávratné projekty? Prečo zachraňujú tých, ktorí za zlé investovanie si už vyplatili odmeny a ďalšie sa chystajú si vyplatiť?

 

Čo vedie lídrov krajín, aby týchto darebákov chránili a podporovali? Veď, ak by Grécku nebola poskytnutá pomoc, nič horšieho by sa nestalo než to, že tí, ktorí sa pasujú za znalcov financií by vykázali obrovské straty, prípadne by zbankrotovali. Boli by to určite veľké bankové domy a rôzne investičné, sporiace a poistné fondy a inštitúcie. A to by bolo aj správne! Takto má fungovať trhový mechanizmus! Alebo už nie?

 

A tak, pri všetkej úcte voči pani Merkelovej, postavila sa do čela hnutia, ktoré chce politickým tlakom zabezpečiť očakávané zisky nemeckým zlým finančníkom a ich majiteľom. Lebo nemecké bankové domy sú na poprednom mieste zarábajúcich na pôžičkách pre Grécko. To isté platí o všetkých lídroch, ktorí sa do tohto prúdu ochotne zaradili. Do prúdu, ktorý robí štátne tajomstvo zo zistenia, že finančný sektor riadia darebáci. Nevynímajúc ani bankový dohľad v tej ktorej krajine.

 

Môžeme si byť istí, že všetci politickí lídri, ktorí sa pridali do tohto čudného prúdu, obdržali štatistiku bankového sektora vlastnej krajiny, aby vedeli, čo ich čaká, ak Grécko podporia a čo ak nepodporia. A následne všetci darebáci svojim postojom potvrdili a potvrdzujú, že veľkokapitalisti zbankrotovať nesmú!

 

V podstate okatejšie ako kedykoľvek v histórii môžeme sledovať, ako politici zachraňujú kapitalistov, ktorí prispievali a budú prispievať týmto politikom darebákom na ich nenásytnosť a udržanie sa pri politických válovoch. Dúfam len, že títo darebáci politici nebudú rozširovať svoje kamarátstva o ďalších darebákov kapitalistov, ktorí tiež nesmú zbankrotovať. Lebo proletári toľko našetrené určite nemajú.

 

Ale pozor! V Ázii možno ľudovú múdrosť: „múdrejší ustúpi“, nepoznajú a neuctievajú. A onedlho nám prezradia aké je naše nové poslanie a kde je naše miesto …

 

 

Pozn.: Tento blog bol zverejnený aj na serveri http://durila.blog.idnes.cz/, 28. 5. 2010.

 

Môžete ísť . . . takí podnikatelia

26.11.2017

Stále veľmi častá odpoveď firmy zamestnancovi, ktorý očakáva od zamestnávateľa zvýšenie platu alebo hľadá uňho pochopenie pre zmenu zmennosti napr. z troj zmennej na dvoj zmennú. Zamestnávateľ viac »

Pomôžeš mi prosím?

27.08.2017

Igor je fakt skvelý chalan. Asi by som bola najšťastnejšia na svete, keby ma pozval na kávu, džús či hocičo iné, aj obyčajnú vodu. Lebo je to chalan, ktorý rád spolupracuje, pomôže komukoľvek viac »

Toto potrebuje mesto Žilina?

17.08.2017

Pred pár dňami (15. alebo 16. 8) som zachytil v spravodajstve RTVS, že v Bytčici chátra kaštieľ a dve penzistky ho veľmi potrebujú pre napĺňanie svojho poslania. No a aby mali kde toto svoje viac »

Bukurešť, protest

V Bukurešti protestovali desaťtisíce ľudí proti kontroverzným vládnym reformám

20.01.2018 22:00

Zhruba 30-tisíc ľudí sa zišlo v sobotu večer v centre rumunskej metropoly Bukurešť na proteste proti tamojšej vláde a jej kontroverzným reformám.

afganistan

Skupina ozbrojencov zaútočila na hotel v Kábule

20.01.2018 21:01

Skupina prinajmenšom štyroch ozbrojencov zaútočila v sobotu večer na hotel Intercontinental v afganskej metropole Kábul.

polícia, policajti

NAKA rieši prípady daňových podvodov za milióny eur

20.01.2018 19:41

Prípad možných daňových podvodov z mája minulého roka prechádza do ďalšej fázy.

Kalifornia, požiar

Po požiari hotelu v Prahe zomreli dvaja ľudia, ďalší skončili v nemocnici

20.01.2018 19:29, aktualizované: 20:08

Najmenej dvoch mŕtvych a množstvo zranených si vyžiadal požiar štvorhviezdičkového hotela Eurostars David, ktorý sa nachádza v centre českej metropoly Praha.

durilamichal

O lepších časoch bez pokrytectva

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 169424x
Priemerná čítanosť článkov: 1614x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy